Dlaczego samochód jest woskowany? Woskowanie pomaga utworzyć warstwę ochronną na lakierze. W rezultacie otrzymasz ochronę przed negatywnym wpływem mikropęknięć wody, szlamu śnieżnego, błota, odczynników chemicznych.

Wosk samochodowy twardy, płynny, w sprayu

Wosk samochodowy występuje w kilku formach. Płynny wosk nakłada się na karoserię i pociera powierzchnię miękką szmatką. Żywotność takiej powłoki ochronnej jest dłuższa niż wosku w sprayu. Nakładanie twardego wosku to pracochłonny proces. Jednak z drugiej strony, chroni powierzchnie przez 3-5 miesięcy. Wosk syntetyczny to najtrwalsza powłoka ochronna. Wosk syntetyczny można nakładać co sześć miesięcy. Wosk syntetyczny znajduje się w niektórych szamponach samochodowych. Wosk dzieli się na rodzaje w zależności od technologii aplikacji:

  • Zimny wosk to płyn, który nakłada się ręcznie po każdym myciu samochodu. Wosk na zimno zawiera kationowe środki powierzchniowo czynne i wosk emulsyjny.
  • Gorący wosk jest tłustą, przezroczystą substancją o wysokiej odporności na ścieranie (można go nakładać co pół roku - rok). Jego temperatura topnienia wynosi 40-90 stopni. Wosk jest topiony w gorącej wodzie i ręcznie nakładany na powierzchnię karoserii i polerowany. Gorący wosk zawiera inhibitory korozji.
  • Wosk w formie piany nakładany jest specjalnym sprzętem, który może wytworzyć emulsję piankową (powietrze jest doprowadzane pod ciśnieniem, tworząc kompozycję woskowo-wodną). Technologia aplikacji gwarantuje wysoki stopień przyczepności pianki woskowej do powierzchni lakieru oraz równomierne wypolerowanie.

Wosk samochodowy a kolor lakieru

Chociaż kolorowy wosk samochodowy istnieje od wielu lat, jest to koncepcja, która dotąd nie zyskała większej popularności ze względu na niezdolność do działania tak, jak wielu ludzi miało nadzieję. To wosk samochodowy, który został wyprodukowany przy użyciu dodatków kolorystycznych pasujących do kilku wybranych kolorów lakieru samochodowego; np. czerwony, czarny, żółty. Wosk samochodowy służy dwóm podstawowym celom: ochronie lakieru i uszlachetnianiu lakieru. W ramach uszlachetniania lakieru wosk samochodowy w naturalny sposób wypełnia i pokrywa drobne rysy i skazy, jednocześnie tworząc jednolitą powierzchnię odbijającą światło. Jeśli tradycyjny wosk może poprawić wygląd mojego lakieru poprzez wypełnienie i pokrycie niedoskonałości, przyciemniany wosk lepiej poradzi sobie z pokryciem tych samych niedoskonałości.

nakładanie wosku samochodowego

Ranking wosków do samochodu

Na polskim rynku motoryzacyjnym istnieje wiele różnych wosków samochodowych, więc podjęcie właściwej decyzji może być trudne. Najlepszym wyborem nie jest skład chemiczny produktu, ale rzetelność producenta. Dobrym wyborem są produkty rodzimych firm.

Sprawdź: Wosk samochodowy - ranking

Większość wosków samochodowych składa się z wosku Carnauba, który pochodzi z brazylijskich liści palmowych i jest używany w wielu gałęziach przemysłu. Następnie jest uzupełniany innymi naturalnymi woskami i syntetycznymi polimerami, które nadają powierzchni samochodu głęboki połysk pod koniec procesu woskowania samochodu.

Po dokładnym umyciu specjalistycznym szamponem, aby usunąć luźny brud i brud, użyj dużej ilości czystej wody, aby usunąć wszelkie ślady mydlin, a następnie dokładnie wysusz panele. Następnie dokładnie wypoleruj panele, aby usunąć defekty. Nałożona prawidłowo, lekko ścierna pasta powinna usunąć wszelkie wcześniejsze warstwy wosku, a także tłuszcz i brud, aby dotrzeć do nieuszkodzonej farby pod spodem. Jeśli zauważysz zauważalne zawirowania i lekkie rysy na powierzchni samochodu, dobrym pomysłem będzie użycie bardziej ściernego produktu w celu odnowienia lakieru. Dobrym wyborem jest produkt, który wykorzystuje technologię Heal & Seal z żywicami ochronnymi, aby pomóc naprawić wieloletnie uszkodzenia dosłownie przy jednorazowym użyciu i stworzyć barierę dla trwałej odbudowy.