Wózek narzędziowy znajduje zastosowanie w zakładach produkcyjnych, w serwisach samochodowych, warsztatach samochodowych. Przeznaczony jest do przechowywania i transportowania narzędzi. Zapewnia porządek w miejscu pracy. Jest to metalowa konstrukcja, która wyposażona jest w cztery toczące się (gumowane) koła. Dla ułatwienia użytkowania wózki z reguły wyposażone są w specjalny uchwyt i szuflady.

Jak wybrać wózek narzędziowy do warsztatu samochodowego?

Wózki, przypominające regał, składają się z blatu i półek, które znajdują się wewnątrz. Ekwipunek jest umieszczany na półkach. Istnieją modele wyposażone w szuflady zamykane na zamek. Wózki kombinowane wyposażone są w wysuwane szuflady i blat.

Wózek narzędziowy musi być mobilny. Tutaj wiele uwagi należy poświęcić konstrukcji kół. Jeśli w twoim warsztacie są metalowe podłogi, lepiej jest wybrać gumowane koła. Po pierwsze, nie będą hałasować podczas ruchu. Po drugie, wózek nie pozostawi uszkodzeń.

Wbudowane ograniczniki ochronią wózek przed ewentualnym przetoczeniem, jeśli teren ma pochyloną powierzchnię. Dobrze jest, jeśli wózek posiada przynajmniej osiem szuflad, które wyposażone są w prowadnice teleskopowe, a koła toczne wyposażone są w stopery. Maksymalne obciążenie na karton powinno wynosić minimum 25 kg, jak na przykład ma wózek narzędziowy na sklep-warsztat.pl

Wózki narzędziowe w warsztacie

Wózek narzędziowy – charakterystyka

Wózki narzędziowe z półkami i szufladami służą do przechowywania narzędzi w garażach, serwisach samochodowych, salonach i fabrykach. Korzystanie z nich, to łatwy sposób na uzyskanie dużej ilości wolnego miejsca do przechowywania. Niektóre modele są wyposażone w większość najpopularniejszych typów instrumentów. Konstrukcja powinna wytrzymać duże obciążenia i zachowywać się stabilnie na wybojach. Grubość metalu to zazwyczaj 1,2 mm. Obudowa jest najczęściej wykonana z kilku blach stalowych, łączonych półautomatycznym spawaniem, nitami, śrubami.

Modele wykonane z litej blachy stalowej są droższe, ale wytrzymują duże obciążenia, są mocne i trwałe. Szuflady to dużo użytecznej przestrzeni, która pomaga stworzyć wygodny system przechowywania. Prowadnice rolkowe są dużym ułatwieniem, ale sam mechanizm wymaga okresowej naprawy, ponieważ się zacina.

Prowadnice teleskopowe z łożyskami kulkowymi pozwalają na płynne zamknięcie szuflady, zapobiegają samowolnemu otwarciu. Wózek narzędziowy powinien mieć system zapobiegający przewróceniu. Obciążenie na półkę różni się w zależności od celu. Zaczyna się od 50 kg. Istnieją modele, które mogą wytrzymać do 100 kg.

Rodzaje wózków narzędziowych

Wózek znajduje zastosowanie w garażu, warsztacie, fabryce, placówkach medycznych i innych miejscach, gdzie istnieje potrzeba pracy z dużą ilością narzędzi. Zalety wózków narzędziowych to:

  • Duża pojemność użyteczna (może przechowywać różne narzędzia).
  • Mobilność (wózek wyposażony jest w koła skrętne).
  • Kompaktowość (w przeciwieństwie do regałów i szafek wózek narzędziowy ma kompaktowe wymiary i nie zajmuje dużo miejsca).
  • Szybki dostęp do narzędzia (wszystkie narzędzia są pod ręką).

Wózki są dwojakiego rodzaju: otwarte i zamknięte. Wózki otwarte mają dwa lub trzy poziomy. Materiał półki: blacha stalowa o grubości 0,8 mm. Materiał stojaków: blacha stalowa o grubości 1,2 mm. Stalowe półki pokryte są dodatkowo gumową matą o grubości 5 mm, aby utrzymać ich powierzchnię w kontakcie z ciężkimi przedmiotami. W tych wózkach możesz nawet zawiesić swoje narzędzia, dołączając do nich mały haczyk. Dobre wózki powinny być wyposażone w duże koła, aby wytrzymały duże obciążenia i nie przewracały się podczas jazdy.

W wózku zamykanym można przechowywać najpotrzebniejsze narzędzia oraz zamykać szuflady na zamek. Mają cztery koła, z których jedno musi być z hamulcem lub blokadą. Takie wózki mogą mieć różną liczbę półek (od 2 do 15), ale najwygodniejszą opcją jest 6 półek/szuflad. Można w nich przechowywać nie tylko narzędzia, ale również dokumenty, co pozwala na wykorzystanie wózka w firmach do przechowywania dokumentów. Niezależnie od rodzaju bardzo ważne jest, aby wózki wyposażone były w uchwyty do przemieszczania, co znacznie ułatwi ich obsługę.

Jak wybrać model idealny?

Zmontowany wózek wykonany z całkowicie metalowej blachy o grubości od 0,8 do 2 mm wytrzymuje obciążenia do 200 kg i będzie służył przez długi czas przy ciągłym użytkowaniu. Jednolicie pomalowany korpus chroni metal przed korozją i naprężeniami mechanicznymi. W blacie obok wózka można umieścić gumową matę olejo- i benzynoodporną, która zmiękcza uderzenia niedbale umieszczonych narzędzi,

Szuflady powinny się łatwo wysuwać i wytrzymać ciężar 20 kg. Wygodne półki to takie, gdzie bez problemu włożysz lub wyjmiesz narzędzie. W jednej szufladzie powinny zmieścić się 3-4 przegrody lub jedna duża. Zatrzaski zapewniają bezpieczeństwo.