Jeśli podróżujesz po Europie w samochodzie kempingowym, jest bardzo prawdopodobne, że napotkasz wiele opłat drogowych. W tym blogu przedstawiamy kilka informacji i wskazówek na temat płatnych dróg w różnych krajach i jak je opłacić.

Płatne drogi we Francji

We Francji znajduje się wiele płatnych dróg. Możesz płacić na różne sposoby na różnych drogach płatnych i to może być bardzo mylące! Aby móc bez problemu przejechać przez bramki, radzimy zakupić wcześniej plakietkę. W większości przypadków trzeba długo czekać. Za pomocą plakietek płacisz elektronicznie. Można zakupić plakietkę, która jest ważna tylko na francuskich drogach płatnych, ale istnieje również plakietka, która jest ważna na drogach płatnych we Francji, Hiszpanii i Portugalii.

Drogi płatne w Hiszpanii

W Hiszpanii większość autostrad jest płatna. Można je uiścić gotówką lub kartą kredytową. Zwróć uwagę, że w miarę możliwości opłaty drogowe wymagają logo Maestro. Możesz również skorzystać z plakietek wspomnianych powyżej, jeżeli będziesz często przejeżdżać przez płatne drogi. Taryfy opłat drogowych w Hiszpanii są różne.

autostrada

Drogi płatne w Portugalii

W Portugalii jest wiele dróg płatnych, na wielu z nich można płacić gotówką. Niektóre z nich są jednak tylko elektroniczne i można ich dokonać na pięć różnych sposobów. Via Easytoll, przedpłacona karta Toll Card, Służba Celna lub bilet 3-dniowy. Inne opcje są Via Verde Visitors, lub wcześniej wspomnianej odznaki. ANWB daje wiele informacji na temat różnych sposobów, i można wybrać najprostszy.

Płatne drogi we Włoszech

We Włoszech jest całkiem sporo płatnych dróg. Aby być dobrze przygotowanym do Włoch, dobrze jest wiedzieć, co klasa cenowa jest Twój samochód kempingowy, z większości spadnie do klasy drugiej. Na autostrade.it można również wypełnić swoją trasę, aby obliczyć, ile opłata za przejazd będzie kosztować. Na bramkach obsługiwanych przez człowieka, można płacić gotówką, ale w wielu miejscach można również płacić kartą kredytową. Aby jeździć szybciej, można również użyć karty VIA-Card, którą można kupić na stacjach benzynowych wzdłuż autostrady i w sklepach tytoniowych. Kosztują one od 25 do 50 euro. Przy płaceniu w punktach poboru opłat, kwota ta jest odliczana.

Drogi płatne w Norwegii

W Norwegii znajduje się wiele płatnych dróg. Wiele z nich jest jednak tylko tymczasowych, ponieważ nowe drogi, mosty i tunele są opłacane właśnie z tych opłat. Gdy koszty zostaną pokryte, myto zostanie zniesione. W Norwegii również niektóre miasta pobierają opłaty za przejazd. Można zapisać się do systemu automatycznej płatności z wyprzedzeniem, ale można również wybrać opcję kontynuowania korzystania z norweskich dróg płatnych. Tablice rejestracyjne są skanowane, a rachunek zostanie przesłany do domu w ciągu czterech do sześciu miesięcy. Inną opcją jest EasyGo - wygodny system, który pozwala płacić za myto w Danii, Szwecji i Norwegii.

Płatne drogi w Niemczech

W Niemczech nie będzie płatnych dróg do 2019 roku. Niemiecki rząd chciałby podnieść stawki, ale Holandia, Luksemburg i Austria zdecydowanie się temu sprzeciwiają. W Niemczech jest jednak wiele miast i gmin, w których obowiązują strefy ekologiczne. Aby do nich wjechać, Twój samochód musi mieć naklejkę ekologiczną. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym wpisie na blogu o strefach ekologicznych.

Płatne drogi w Austrii

W Austrii opłaty drogowe działają nieco inaczej. Na każdym pojeździe o masie do 3500 kg należy umieścić znak opłaty drogowej. Winieta musi znajdować się w lewym górnym rogu lub poniżej lusterka wstecznego. Autostrada jest kontrolowana przez kamery wzdłuż autostrady, dlatego ważne jest, aby winieta była widoczna i zgodna z przepisami. Tolvignet można nabyć na wielu przejściach granicznych lub skontaktować się z ADAC w Niemczech. Można ją również nabyć na stacjach benzynowych i w urzędach pocztowych w pobliżu granicy z Austrią. W Holandii winieta jest do nabycia w sklepach ANWB.

Istnieje kilka wyjątków od płatnych dróg w Austrii, tzw. Sondermautstrecken. Nie potrzebujesz tolvignet, ale musisz zapłacić osobne myto. Na stronie ANWB można znaleźć przegląd innych specjalnych tras, z wszelkiego rodzaju informacji, jak płacić. W 2018 roku w Austrii będzie obowiązywać cyfrowa winieta.

Drogi płatne w Szwajcarii

W Szwajcarii obowiązują te same zasady dotyczące dróg płatnych, co w Austrii. Na wszystkich autostradach w Szwajcarii obowiązkowe jest posiadanie winiety. Ponadto opłata pobierana jest za przejazd tunelem Grand Saint Bernard oraz tunelem Mint-la-Scheratunnel. Winieta musi być naklejona na wewnętrznej stronie przedniej szyby po lewej stronie i jest ważna przez rok kalendarzowy. Masz starą tolvignetę na swoim pojeździe? Przed przyklejeniem nowej winiety należy usunąć starą winietę.

Mamy nadzieję, że w ten sposób przygotowałeś się na dużą część urlopu za kierownicą!