Francja oferuje wręcz nieograniczoną różnorodność tras rowerowych. Mijając kwitnące lawendowe pola Prowansji, jadąc przez żyzne winnice Burgundii lub wzdłuż wybrzeża Atlantyku ciesząc się plażą i morzem - Francja jest rajem dla rowerzystów. Istnieje już około 2600 kilometrów bezpiecznych, oznakowanych "véloroutes" (dróg rowerowych) na ulicach o małym natężeniu ruchu, przecinających piękne krajobrazy. I nie tylko okolice są doskonałym miejscem do jazdy na rowerze - Bordeaux, Paryż i Nantes należą do najbardziej przyjaznych rowerzystom miast na świecie, zajmując odpowiednio 6, 13 i 16 miejsce w zeszłorocznym rankingu Copenhagenize Index.

1. Auvergne-Rhône-Alpes

W Owernii - Rodan - Alpy jest więcej rzeczy do zrobienia niż tylko sporty zimowe: Górzysty, alpejski krajobraz tego regionu oferuje wszystko, czego może zapragnąć serce prawdziwego rowerzysty górskiego. Nic więc dziwnego, że na licznych przełęczach w miesiącach letnich można spotkać więcej rowerzystów niż samochodów - przynajmniej tych, którzy mają wytrzymałość (i odwagę), by pokonywać nawet najbardziej strome zbocza! Ci, którzy wolą bardziej płaskie trasy, mogą wybrać się na ViaRhôna, długodystansowy szlak rowerowy zaczynający się nad Jeziorem Genewskim, który przecina część Francji i kończy się nad Morzem Śródziemnym. Podążając wzdłuż rzeki Rodan, rowerzyści kochający kulturę mogą poznać różnorodne krajobrazy regionu, od miejskiego Lyonu po historyczne zamki w Tournon, a po drodze delektować się lokalnymi specjałami, takimi jak wyśmienite wina różowe.

2. Grand Est

Region ten był kiedyś znany jako Alzacja-Champania-Ardenne-Lotaryngia, jednak po połączeniu tych państw nadano im nową nazwę. Daje to jednak cykloholikom więcej możliwości odkrywania różnych zalet tego regionu: Połącz się z naturą podczas wycieczki przez piękne krajobrazy i ciesz się zapachem świeżego powietrza, odkrywając ukryte skarby, takie jak wioska Essoyes, gdzie pochowany jest słynny malarz Renoir, rzymskie mosty czy stare kościoły. W regionie znajduje się wiele ścieżek rowerowych, a geograficzna bliskość Niemiec zapewnia wiele interesujących zabytków kultury i różnorodnych krajobrazów. Zachwyć się historycznym miastem Reims lub jedną z wielu winnic w regionie - wycieczki rowerowe połączone z degustacją szampana to szczególnie romantyczny punkt programu!

francja

3. Nouvelle-Aquitaine

Dawniej nazywana Aquitaine-Limousin-Poitou-Charentes, Nouvelle-Aquitaine jest największym francuskim stanem i charakteryzuje się długą linią brzegową i zróżnicowaną scenerią. Skrajnie południowy region ma charakter górzysty dzięki obecności Pirenejów, podczas gdy północ jest raczej pagórkowata, tworząc małe doliny porośnięte lasem. Chociaż krajobrazy i klimat różnią się ze względu na wielkość regionu, opady śniegu są niezwykle rzadkie, co sprawia, że Nouvelle-Aquitaine jest idealnym miejscem na całoroczne przygody rowerowe. Odkryj rozległe rolnicze widoki leżące pomiędzy sennymi wioskami i miasteczkami targowymi, dolinami rzek, polami słoneczników, lasami sosnowymi i winnicami lub udaj się do Bordeaux, największego i najważniejszego miasta w regionie. Tak czy inaczej, będziesz cieszyć się wspaniałym krajobrazem, lokalnymi tradycjami i kuchnią.

4. Occitanie

Dawna Langwedocja-Roussillon-Midi-Pyrénées jest znana z produkcji rowerów elektrycznych (górskich), które są bardzo przydatne, jeśli weźmie się pod uwagę geograficzną bliskość Pirenejów. Położony na południu Francji, tuż przy granicy z Andorą i Hiszpanią, region ten pozwala na odkrywanie zielonych dolin, surowych gór i rozkoszowanie się bujną scenerią podczas jazdy na rowerze. Wiele z voies vertes (przyjaznych rodzinom tras rowerowych), które biegną przez całą Francję, można znaleźć w tym regionie i stanowią one doskonałą okazję do wyjazdu na wakacje rowerowe, ponieważ większość z nich jest dłuższa niż 100 km. Słynny Tour de France od ponad stu lat organizuje w tym regionie etapy górskie, a wiele z dawnych tras wyścigu jest obecnie oznakowanych, aby pokazać przeszłość Occitanie i dostarczyć rowerzystom wskazówek dotyczących odległości do szczytu, procentu nachylenia i wysokości.

5. Provence-Alpes-Côte d'Azur

Położony w południowo-wschodnim zakątku Francji region Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże oferuje rowerzystom wiele różnych tras: Miłośnicy długodystansowych wycieczek rowerowych lubią jeździć trasą EuroVelo 8 (która prowadzi z Montpellier do Monako i do Włoch), podczas gdy inni wolą pedałować przez lawendowe wzgórza Prowansji lub pokryte winoroślą podnóża Alp. Piękne miasta takie jak Cannes czy Nicea kuszą swoimi zabytkami kultury i bliskością morza i zapraszają do jazdy wzdłuż wybrzeża. Niezależnie od tego, czy chcesz spędzić relaksujące wakacje na dwóch kółkach, odkryć piękną Riwierę Francuską na rowerze, czy też chcesz poprawić swoją ogólną wytrzymałość i kondycję, różnorodność krajobrazów i tras w tym regionie spełni Twoje oczekiwania!

Czy kiedykolwiek jeździłeś na rowerze we Francji?