Safari w języku suahili oznacza podróż. To niezapomniane przeżycie móc obcować z naturą i być częścią koła życia zwierząt. Każdy, kto choć raz w życiu odwiedził Afrykę, powinien to zrobić. Będzie się chciało wracać o różnych porach roku i zwiedzać kolejne parki. Będziemy wzbogaceni o nowe doświadczenia i bardziej wrażliwi na zachowanie naturalnych siedlisk dzikich zwierząt.

Parki Narodowe Tanzanii

Park Narodowy Serengeti jest jednym z najbardziej znanych i największych obszarów chronionych na świecie. Zajmuje 14 763 km2 i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1981 roku ze względu na swój bogaty i fascynujący ekosystem. Dzięki tej ochronie obszar ten jest zamieszkiwany przez plemiona Masajów. Teren jest płaski i pokryty trawiastą sawanną. Występują tu pojedyncze skaliste wzgórza i kępy drzew akacjowych. Słynie z możliwości sezonowych migracji w porze suchej wielomilionowych stad zwierząt kopytnych: antylop i zebr; gazel Thomsona i Granta, bawołów. Zwierzęta te przekraczają rzekę Mara, by paść ofiarą polujących krokodyli. Są też żyrafy i słonie, nosorożce oraz drapieżniki takie jak lwy czy lamparty, gepardy czy hieny.

Chroniony przez UNESCO krater Ngorongoro

Nazwany na cześć znajdującego się w jego obrębie krateru Ngorongoro (duża kaldera wulkaniczna). Masai oznacza "dźwięk wydawany przez dzwonek pasterski". Plemiona Masajów osiedliły się na tym terenie z Parku Narodowego Serengeti. Głównym elementem obszaru jest największa na świecie niewypełniona, nieaktywna kaldera. Krater został utworzony przez duży wulkan, który wybuchł, a następnie zapadł się około 2 milionów lat temu. Ma on 610 m głębokości i zajmuje 260 km2. Pierwotny wulkan znajdował się na wysokości od 4.500 do 5.800 metrów. Dno krateru znajduje się na wysokości 1800 m n.p.m. Krater jest jednym z siedmiu naturalnych cudów Afryki.

Dno krateru po porze deszczowej staje się częściowo wypełnione wodą. W tym miejscu gromadzi się wiele gatunków ptactwa wodnego. Krater Ngorongoro jest domem dla niesamowitej ilości fauny, w tym zagrożonych wyginięciem czarnych nosorożców i hipopotamów nilowych. W kraterze znajduje się również największa znana populacja lwów afrykańskich.

Park Narodowy Tarangire

Park Narodowy Tarangire znajduje się w połowie drogi między Arushą a Rezerwatem Ngorongoro. Jest to doskonała opcja do obserwowania zwierząt w porze suchej ze względu na przepływającą przez niego rzekę Tarangire. Kolejny Park Narodowy Lake Manyara jest również blisko Tarangire. Tarangire jest domem dla nosorożca i oferuje możliwości zobaczenia innych czterech dużych afrykańskich zwierząt. Ma również największe stężenie słoni w tanzańskich parkach. Drzewa baobabu są symbolem świata roślin.

Jak wygląda safari w Tanzanii?

Do poruszania się po parkach narodowych używamy prywatnego 7-osiowego pojazdu. Jest to Toyota Land Cruiser 4x4 z podwyższonym dachem, który pozwala nam oglądać zwierzęta z pozycji stojącej. Posiada on również lodówkę turystyczną.

Obowiązuje bezwzględny zakaz pozostawiania samochodu poza wyznaczonymi miejscami. Zwierzęta są przyzwyczajone do obecności ludzi i samochodów, ale my jesteśmy tu gośćmi. Kategorycznie zabrania się karmienia zwierząt oraz pozostawiania jedzenia w parkach.

Nasz przewodnik, który jest jednocześnie kierowcą samochodu, biegle posługuje się językiem angielskim i posiada dobrą znajomość okolicy i jej mieszkańców. Posiada również doskonałe umiejętności techniczne pozwalające na jazdę po trudnym terenie. Zna zwyczaje zwierząt i wie, gdzie można je znaleźć. Do dyspozycji kierowcy są tylko istniejące drogi parkowe.

Jeśli nie zaznaczono inaczej, wymeldowujemy się z lodge lub obozu przy śniadaniu, a następnie udajemy się samochodem do kolejnego parku w celu znalezienia najlepszych punktów obserwacyjnych. Jeśli zostajemy na noc w parku, jedziemy do zmierzchu. Jeśli musimy opuścić park na noc, wracamy nieco wcześniej, aby zdążyć na czas.

Wycieczki na Safari

Noclegi i posiłki

Najważniejszym czynnikiem charakteryzującym wycieczki na Safari nie są ceny pakietu, nie jest środek transportu, ale noclegi na safari. Ważny jest również ich standard oraz lokalizacja. Możemy zatrzymać się w obrębie parków narodowych lub poza nimi, a to będzie miało wpływ na to, ile czasu spędzimy na obserwowaniu zwierząt.

W zależności od miejsca pobytu dostępne są trzy rodzaje zakwaterowania na safari:

  • Lodge to najbardziej luksusowy rodzaj zakwaterowania na safari. Lodge te są przestronne, murowane i wyposażone w telewizję. Znajdują się na pięknym, zagospodarowanym terenie z basenem, a także zapleczem wellness. Lodges można znaleźć na terenie parku narodowego lub poza nim. Wiele pokoi posiada prywatną werandę, lodówkę i sejf. Restauracja serwuje kolacje, a także śniadanie w formie bufetu. Istnieje również możliwość przygotowania własnych posiłków w stacji gotowania na żywo. Na terenie obiektu dostępna jest sieć wifi oraz przez większość czasu wspólny basen.
  • Tented lodge/camp - Jest to forma pośrednia. Śpimy w dużych namiotach, po których zazwyczaj chodzimy. Jest tam osobne pomieszczenie z toaletą, umywalką, lustrem oraz łóżko, meble i inne elementy podłogi. Namiot jest wykonany z mocnej nieprzemakalnej tkaniny i posiada okna. Namiot zasilany jest energią elektryczną. W namiocie cateringowym można zamówić alkohol i zjeść posiłki. To zakwaterowanie jest dostępne na terenie parku, gdzie w nocy można usłyszeć dzikie zwierzęta. Można je również znaleźć poza granicami parku, które czasami mogą być ogrodzone. W skład tych obiektów wchodzi często basen, wi-fi, śniadania i kolacje w formie bufetu, a także możliwość stworzenia posiłków na cały dzień na stanowisku do gotowania na żywo.
  • Camp Safari to najtańsza i najbardziej przystępna forma zakwaterowania w Parku Narodowym. W tym przypadku śpimy na materacach w małych namiotach bez prądu. Wszyscy obozowicze mają dostęp do obozowej mesy, w której znajduje się również przenośna toaleta. Kemping nie jest ogrodzony i jedzenie należy przenosić w wyznaczone miejsce. Nie ma wi-fi ani innych udogodnień technologicznych.

Co należy robić na safari?

Aparat fotograficzny z obiektywem zmiennoogniskowym, teleobiektywem lub lornetką. Przyda się również latarka lub czołówka na wieczór w logdy.

Ważne jest, aby nosić jasne ubrania (stonowane kolory nie przyciągają owadów i nie drażnią zwierząt), zwykle latem. Na wieczór warto założyć krem z filtrem przeciwsłonecznym, długie spodnie, koszule z długim rękawem, okulary przeciwsłoneczne, czapki z daszkiem, krem przeciwsłoneczny i przewiewne buty.

Na wszelki wypadek warto rozważyć zaopatrzenie się w coś cieplejszego na wieczór.

Kiedy najlepiej wybrać się na safari?

Obserwacja zwierząt jest możliwa o każdej porze roku, z wyjątkiem okresów silnych opadów. Sprawdź wycieczki na safari na tanzaniaadvisor.com/safari-tanzania/.

Najlepszy czas na oglądanie zwierząt zależy od tego, jaki park narodowy wybierzesz. Skupiając się na tanzańskich parkach narodowych Serengetti lub Ngorongoro, można podać przykład. Warto wziąć pod uwagę okres, który pokrywa się z naszym latem ze względu na migrację milionów antylop gnu i zebr w kierunku Kenii w poszukiwaniu świeżych pastwisk. Migracja trwa aż do listopada. Stawy są niemal gwarancją ich obecności i dają możliwość obserwacji z bliska wielu gatunków. Obecność dużej ilości flamingów czy ptactwa wodnego jest również gwarantowana w okresie następującym bezpośrednio po porze deszczowej (maj-czerwiec).