To naturalne, że jazda po zwykłych trasach w domu staje się w pewnym momencie rutynowym ćwiczeniem. Co więc zrobić, gdy żądza wędrówki uderza ponownie? Rozwiązanie jest proste: zaplanuj swoje kolejne rowerowe wakacje! Korzystając z kilku niesamowitych tras stworzonych przez Federação Portuguesa de Ciclismo, przedstawimy Ci rozwijający się region rowerowy w najbardziej wysuniętej na południe części Portugalii - Algarve.

Przegląd regionu

Jeśli chcesz uciec od zimnych temperatur w miesiącach wiosennych i jesiennych, z pewnością spodoba ci się Algarve jako następny cel podróży: Od stycznia do marca temperatury są łagodne i sięgają nawet 19°C - idealne warunki na długie dni w siodle! Jazda na rowerze przez ten region między kwietniem a czerwcem oraz między wrześniem a listopadem jest również wspaniałym doświadczeniem. Jednak w gorących miesiącach letnich region ten charakteryzuje się nie tylko wysokimi temperaturami, ale także ogromnym napływem turystów, co sprawia, że jazda na rowerze staje się żarliwym i spoconym zajęciem.

Dzięki stosunkowo płaskiemu terenowi (najwyższym wzniesieniem regionu jest Fóia na wysokości 902 m n.p.m.), Algarve oferuje ogromną różnorodność tras o różnym stopniu trudności i jest odpowiednie zarówno dla amatorów, jak i zawodowców. Szczególnie piękne jest 155-kilometrowe południowe wybrzeże, gdzie znajduje się wiele pittoreskowych plaż i wapiennych jaskiń, do których można łatwo dotrzeć na rowerze.

Ciesz się jazdą na rowerze wzdłuż wybrzeża

Wybierz swoją następną trasę spośród wielu nadmorskich ścieżek rowerowych prowadzących wzdłuż morza, które zawsze zapewnią Ci odrobinę ochłody. Wśród tych ścieżek rowerowych jest także oficjalna trasa Eurovelo-Algarve, która prowadzi wzdłuż południowego wybrzeża, ułatwiając przejazd rowerem ze wschodu na zachód. Po drodze będziesz przejeżdżać przez kilka małych wiosek - to doskonała okazja, by zrobić sobie przerwę i odpocząć.

algarve

Sprawdź się na pagórkowatych trasach

Chociaż najwyższy punkt Algarve ledwie przekracza granicę 900 metrów, jest tu kilka tras, które wymagają od twoich łydek sporej wytrzymałości. Miłośnicy kolarstwa górskiego pokochają pasmo górskie Monchique, gdzie szczególnie miłośnicy jazdy swobodnej będą się dobrze bawić. Bardzo popularny jest również podjazd na Barranco do velho do Querenca, który często był wybierany jako etap Volta ao Algarve.

Odkryj charakterystykę kulturową i historię regionu

Ci, którzy mają już dość patrzenia na morze, powinni udać się do wnętrza kraju. Możesz odwiedzić dwie raczej miejskie osady Armação i Quarteira. Po przejechaniu przez te miasta, w pobliżu Silves czeka na Ciebie historyczny widok: zamek Silves. Znajduje się tam również wiele willi rzymskich, które są wspaniałym miejscem do zwiedzania. W mieście Lagos znajduje się również historyczne centrum, w którym można odpocząć po wyczerpującym dniu w siodle.

Wycieczka rowerowa przez zapierające dech w piersiach krajobrazy

W pobliżu Vale do Lobo znajduje się grupa wysp połączonych kanałami z morzem, zwana Ria Formosa. Ten system wysp był kiedyś rezerwatem przyrody i jest znanym miejscem lęgowym dla wszelkiego rodzaju ptaków. Warte odwiedzenia są również dziewicze plaże regionu Costa Vicentina, położone na południowym zachodzie wyspy.