Spójrzmy prawdzie w oczy, uwielbiamy jeździć do Francji. Co więcej, pomimo tego, że większość naszych wyjazdów ma charakter kempingowy i wiąże się z jazdą po okolicy, zdarzają się sytuacje, w których chcemy udać się do jednego z pięknych, kultowych metropolii tego kraju. Od pewnego czasu w niektórych francuskich miastach obowiązkowe jest posiadanie przez pojazd naklejki ekologicznej. Dlaczego Francuzi wprowadzili tę naklejkę ekologiczną, jakie są kryteria dla różnych naklejek oraz gdzie i kiedy trzeba ją mieć? Napisaliśmy ten blog, aby wyjaśnić te pytania.

Po co tworzyć te strefy ekologiczne?

Od lipca 2016 roku, Francja używa naklejek środowiskowych w Paryżu. Polityka ta została zainicjowana w celu utrzymania starszych pojazdów, a te z wyższą emisją poza dużymi miastami i obszarami, w celu poprawy jakości powietrza (pewna jakość, która jest potrzebna do oddychania).

Rodzaje stref środowiskowych

We Francji zostały zdefiniowane dwa rodzaje stref środowiskowych. Pierwsza z nich to "Zone à Circulation Restreinte", zwana również ZCR. Jest to strefa środowiskowa, która obowiązuje na stałe. Drugim rodzajem strefy ochrony środowiska jest "Zone de Protection de l'Air" (ZPA). Jest to strefa środowiskowa, która obowiązuje tylko w dniach, w których jakość powietrza jest bardzo zła.

Kategorie naklejek

Istnieje w sumie sześć różnych naklejek ekologicznych, które pokrótce wyjaśniamy poniżej. Na stronie internetowej, która zajmuje się wszystkimi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska we Francji, znajdziesz również szczegółowe wyjaśnienie, które pojazdy muszą posiadać dany rodzaj naklejki.

auto elektryczne

Zielona naklejka środowiskowa

Naklejka zielona przeznaczona jest dla pojazdów najbardziej przyjaznych dla środowiska. Pojazd z tą naklejką ma całkowicie elektryczny silnik lub silnik oparty na ogniwie paliwowym. Mogą to być samochody osobowe, motorowery i ciężarówki.

Fioletowa naklejka ekologiczna (1)

Fioletowa naklejka z numerem jeden przeznaczona jest dla pojazdów nieco mniej przyjaznych dla środowiska. Są to pojazdy z ostatnich lat z nowoczesną instalacją gazową lub silnikiem benzynowym / wysokoprężnym / hybrydowym.

Żółta naklejka ekologiczna (2)

Starsze pojazdy otrzymują żółtą naklejkę ekologiczną z numerem dwa. Te pojazdy emitują więcej szkodliwych substancji, ale nadal mogą wejść do wszystkich stref środowiskowych w 2018 roku.

Pomarańczowa naklejka ekologiczna (3)

Starsze pojazdy otrzymują pomarańczową naklejkę ekologiczną z numerem trzy. Tutaj dotyczy to jeszcze bardziej zanieczyszczających pojazdów. Pojazdy te mają obecnie dostęp do wszystkich stref środowiskowych, ale prawdopodobnie za kilka lat w tych miejscach nie będą mogły wjechać.

Czerwona naklejka ekologiczna (4)

Jak można się domyślić, czerwona naklejka z numerem cztery jest dla pojazdów, które są jeszcze bardziej zanieczyszczające. Jest to naklejka dla starszych pojazdów o jeszcze wyższej emisji, zazwyczaj z silnikiem diesla i dla starszych motorowerów. W dni z większym zanieczyszczeniem powietrza pojazdy te nie są dozwolone w strefach środowiskowych.

Szara naklejka środowiskowa (5)

Szary naklejki jest najbardziej zanieczyszczających kategorii dla pojazdów i jest dla pojazdów z silnikiem diesla powyżej pewnej emisji. Z tą naklejką w najbliższej przyszłości nie będzie można wjeżdżać do stref ekologicznych.

Aby sprawdzić, jaki rodzaj naklejki środowiskowej potrzebujesz, sprawdź stronę rządu francuskiego na ten temat tutaj.

Które miasta są zaangażowane w projekt środowiskowy?

Jak wspomniano powyżej, w lipcu 2016 roku Paryż stał się pierwszym miastem, które przystąpiło do tego projektu środowiskowego. W obrębie strefy miejskiej możesz jeździć tylko wtedy, gdy masz odpowiednią naklejkę na swoim pojeździe. Strefa ekologiczna funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-20:00. Poza tymi godzinami pojazdy mogą wjeżdżać do strefy bez naklejki. W dni z bardzo wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza, obszar wokół Paryża, gdzie naklejka środowiskowa jest obowiązkowa, zwiększa się, aby sobie z tym poradzić.

Od stycznia 2017 roku Grenoble ma również stałą strefę środowiskową na swoim obszarze miejskim. Strefa ta jest aktywna między 06:00 a 19:00 w dni od poniedziałku do piątku. Podobnie jak w Paryżu, poza tymi godzinami można wjechać do miasta bez naklejki.

Lille dołączyło do programu 1 czerwca 2017 roku. Naklejka ekologiczna jest jednak obowiązkowa tylko w dni o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Oprócz Lille, również Lyon posiada strefę ekologiczną w dni z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza, podobnie jak miasta Strasburg i Tuluza.

Na stronie internetowej z pełnym przeglądem stref środowiskowych we Francji znajdziesz mapy, które również wskazują dokładnie, gdzie każda strefa zaczyna się i kończy, a także pełne szczegóły dotyczące tego, co należy wziąć pod uwagę w strefach poszczególnych miast.

Wniosek o naklejkę ekologiczną dla Twojego pojazdu

Jeśli planujesz swoje następne wakacje we Francji i sprawdziłeś, czy potrzebujesz również plakietki ekologicznej, oto ostatni krok, który musisz spełnić, aby faktycznie ubiegać się o naklejkę. Same naklejki kosztują £4.30, co obejmuje cenę wysyłki do Wielkiej Brytanii. Zdecydowanie warto zaopatrzyć się w nią z wyprzedzeniem, ponieważ mandaty za jazdę bez niej w wyżej wymienionych miastach wahają się od £61 do £135.