Hiszpania jest domem dla pięknych plaż, pysznego jedzenia i bogatej kultury. Nie jest więc zaskoczeniem, że ten turystyczny hotspot jest miejscem, które wielu pragnie odwiedzić. Ponieważ w Hiszpanii jest tak wiele do zobaczenia i zrobienia, wiele osób decyduje się na wycieczkę po kraju, aby je poznać. Ze względu na swój wyjątkowy charakter, Hiszpania oferuje jedne z najpiękniejszych tras wycieczek w Europie.

Jednak jazda po Hiszpanii może wydawać się zniechęcająca, zwłaszcza jeśli nie wiesz, gdzie szukać informacji na temat jazdy. Jak wiele krajów europejskich, Hiszpania posiada wiele płatnych dróg przecinających kraj. System ten jest dość łatwy w nawigacji, jeśli wiesz, gdzie szukać. Na szczęście ten wpis na blogu zawiera wszystkie informacje, których będziesz potrzebować, a także kilka przydatnych wskazówek i porad dotyczących jazdy do Hiszpanii oraz hiszpańskich znaków drogowych!

Informacje ogólne

Płatne drogi w Hiszpanii można łatwo zauważyć, ponieważ są one wyraźnie oznaczone na znakach drogowych. W całym

W całym kraju autostrady płatne są oznaczone jako AP, co oznacza autopista. Z drugiej strony, autostrady bez opłat (czyli bezpłatne) oznaczone są literą A, która oznacza autovias. Wyjątkiem są autostrady przebiegające przez Madryt. Autostrady płatne oznaczone są literą R, która oznacza radial. Autostrady bez opłat są oznaczone literą M, która oznacza autostradę.

To powiedziawszy, możliwe jest podróżowanie po Hiszpanii i unikanie płatnych dróg! Jest to szczególnie przydatne, jeśli masz ograniczony budżet, ale warto pamiętać, że "bezpłatne" drogi są bardziej ruchliwe. W związku z tym, Twoja podróż może potrwać nieco dłużej niż przewidywano, zwłaszcza jeśli utkniesz w korku w niektórych z najbardziej ruchliwych miast Hiszpanii.

Klasyfikacja pojazdów

Zanim wyruszysz w podróż, ważne jest, abyś wiedział, do jakiej klasy należy Twój pojazd, ponieważ może to mieć wpływ na wysokość opłat drogowych. Hiszpania uznaje trzy główne kategorie pojazdów:

 1. Ligeros (pojazdy lekkie). Obejmuje to motocykle, samochody, samochody z przyczepami, furgonetki i mikrobusy.
 2. Pesados 1 (pojazdy ciężkie 1). Obejmuje to dwuosiowe autobusy, z maksymalnie czterech kół.
 3. Pesados 2 (Pojazdy ciężkie 2). Obejmuje duże ciężarówki z przyczepami, które są większe niż Pesados 1.

Zazwyczaj samochody kempingowe zaliczane są do kategorii Ligeros, ale w razie wątpliwości warto się upewnić. Możesz skontaktować się z oficjalną firmą odpowiedzialną za zarządzanie i utrzymanie dróg płatnych w Hiszpanii.

hiszpania

Płatność

Istnieje kilka sposobów płacenia za korzystanie z płatnych dróg w Hiszpanii, wszystkie z nich są dość proste. Niektóre metody mogą być bardziej odpowiednie dla Ciebie, w zależności od tego, jak często zamierzasz jeździć po płatnych drogach.

 1. Punkt poboru opłat: przy wjeździe na autostradę otrzymuje się bilet. Tuż przed zjazdem z autostrady, aby dotrzeć do celu, należy okazać ten bilet w punkcie poboru opłat. Kwota, jaką należy zapłacić, jest obliczana na podstawie przejechanego dystansu. W punktach tych można płacić gotówką lub kartą. Należy pamiętać, że każda metoda płatności ma swój własny pas, więc jeśli planują Państwo zapłacić kartą kredytową, należy podążać pasem z napisem tarjetas lub zdjęciem karty kredytowej.
 2. Skrzynka VIA-T: Jest to przydatna opcja, jeśli planujesz często korzystać z płatnych dróg przez pewien okres czasu. Ta metoda jest przeznaczona dla osób, które często podróżują autostradami , ale zawsze możesz kupić krótkoterminowe pudełko VIA-T. Zasadniczo kupuje się małe pudełko, które umieszcza się na przedniej szybie (za lusterkiem wstecznym) i które umożliwia przejazd przez drogi płatne bez zatrzymywania się w celu uiszczenia opłaty. Płatności są regulowane automatycznie, w zależności od tego, co zdecydowałeś się skonfigurować. Skrzynka VIA-T kosztuje 4,50 euro za zakup i dodatkowo 25 centów za wypożyczenie na dzień. Chociaż jest to droższa opcja, warto ją rozważyć, jeśli podróżujesz według napiętego harmonogramu, ponieważ możesz uniknąć długich kolejek do uiszczenia opłat drogowych. Te skrzynki można łatwo kupić online. Istnieje wiele planów do wyboru, więc zawsze możesz znaleźć ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom!
  Uwaga: Skrzynka VIA-T może być również używana w Portugalii, co jest idealną opcją, jeśli planujesz podróżować między tymi krajami. Można ich również używać we Włoszech i Francji za niewielką opłatą miesięczną.

Koszty

Chociaż podane koszty są szacunkowe, zawsze warto mieć pojęcie, ile pieniędzy trzeba wydać na opłaty za autostrady w Hiszpanii. Ceny mogą się różnić w zależności od autopistas, przez które zdecydujesz się przejechać. Oto trzy szacunkowe ceny, które pokazują różnice w kosztach (należy pamiętać, że te kalkulacje cenowe są oparte na samochodach osobowych lub Ligeros)

 1. Madryt - Barcelona (625 kilometrów) przez A-2, AP-2, AP-7: 35,70 euro
 2. ZBarcelony do Malagi (1004 kilometry) przez AP-7, A-3, A-4: 19,68 euro
 3. ZAlicante do Santander (847 kilometrów) przez AP-68, A-23 : 29,55 euro

W razie wątpliwości, najlepszym sposobem na oszacowanie kosztów podróży jest skorzystanie z kalkulatora hiszpańskich dróg płatnych online. Opcji jest całkiem sporo. Zawsze możesz założyć konto na oficjalnej stronie internetowej autopista, aby skorzystać z ich oficjalnego kalkulatora hiszpańskich dróg płatnych. Strona ta dostarcza również informacji w czasie rzeczywistym o opóźnieniach w ruchu drogowym i budowie dróg, które mogą mieć wpływ na trasę podróży. Jeśli jednak chcesz uzyskać ogólne oszacowanie kosztów podróży, możesz skorzystać z kalkulatora opłat drogowych Michelin, który uwzględnia również ceny paliwa na trasie! O ile opłat drogowych można czasem uniknąć, o tyle ceny paliwa są bardzo trudne do uniknięcia i warto je wziąć pod uwagę podczas planowania podróży.

Warto również zauważyć, że istnieją zniżki na płatne drogi. Aby kwalifikować się do większości z tych zniżek, musisz używać VIA-T do uiszczania opłat drogowych. Istnieją pewne warunki i zasady dotyczące tych zniżek, o których można dowiedzieć się więcej rejestrując się na oficjalnej stronie hiszpańskiej Autopista.

Bezpłatne Autopistas

W ostatnich latach, niektóre autostrady zostały zwrócone państwu, co oznacza, że stały się one bezpłatne. Od 2020 roku, następujące hiszpańskie autostrady stały się wolne od opłat:

 1. AP1 pomiędzy Burgos i Armiñón (stan na 2018 r.)
 2. AP4 pomiędzy Sewilla i Kadyks (stan na 2019 r.)
 3. AP7 between Tattsgona, Walencja i Alicante. (stan na 2019 r.)

Istnieją plany, aby niektóre autopistas stały się wolne od opłat w najbliższej przyszłości:

 1. AP7 pomiędzy Montemeló i La Jonquera (na dzień 31 sierpnia 2021 r.)
 2. AP7 pomiędzy Barcelona i Tarragona (na dzień 31 sierpnia 2021 r.)
 3. AP7 pomiędzy Montemeló i Papiol (stan na dzień 31 sierpnia 2021 r.)
 4. AP2 pomiędzy Saragossa i Mediterráneo (od dnia 31 sierpnia 2021 r.)
 5. AP-68 (E-804, E-805) pomiędzy Bilbao i Saragossa (stan na 11 listopada 2026 r.)

Zasady jazdy

Jest kilka ważnych zasad jazdy, o których należy pamiętać przed planowaną podróżą do Hiszpanii. Niestety, nie jest to tak proste, jak wzięcie samochodu i jazda po okolicy (chociaż wszyscy chcielibyśmy, aby tak było). Istnieje pewien stopień przygotowania, który jest niezbędny, jeśli planujesz jechać przez Hiszpanię. Wystarczy jednak zapoznać się z poniższymi zasadami, aby podążać we właściwym kierunku

 1. Upewnij się, że masz niezbędne wyposażenie: Hiszpania wymaga, aby pojazdy były wyposażone w ważne przedmioty awaryjne, w tym:
  - kamizelkę odblaskową (do noszenia, jeśli wysiądziesz z pojazdu na poboczu drogi)
  - Czerwone trójkąty ostrzegawcze (do umieszczenia co najmniej 50 metrów za pojazdem w razie zatrzymania się na poboczu)
  - koło zapasowe
  - Narzędzia do wymiany koła
 2. Ograniczenia prędkości dla samochodów kempingowych: są one zazwyczaj nieco niższe niż dla samochodów osobowych. Na głównych autostradach i autopistas ograniczenie prędkości wynosi 100km/h, podczas gdy w obszarach miejskich 50 km/h.
 3. Należy pamiętać o wpływie Brexitu na przepisy ruchu drogowego dla obywateli brytyjskich w Hiszpanii. Odkąd Wielka Brytania nie jest już częścią UE, nastąpiło kilka drobnych zmian. Aby móc prowadzić samochód w Hiszpanii, należy posiadać następujące dokumenty:
  - Ubezpieczenie samochodu musi obejmować podróż do Europy.
  - Certyfikat od ubezpieczyciela, który potwierdza ubezpieczenie
  - Naklejkę GB dla Twojego samochodu (niezależnie od tego, co jest na tablicy rejestracyjnej), umieszczoną z tyłu samochodu. Naklejkę można kupić na Amazon.
 4. Zapoznaj się z hiszpańskimi znakami drogowymi. Podczas gdy znaki drogowe w Europie wydają się być spójne, istnieje kilka znaków, które mogą być nieco mylące. Na szczęście, zawsze możesz zajrzeć do obszernego przewodnika po znakach drogowych w Hiszpanii, lub do uproszczonego przewodnika po znakach charakterystycznych dla Hiszpanii.

Przygotuj się do planowania podróży! Teraz, gdy masz już wszystkie potrzebne informacje o opłatach za autostrady w Hiszpanii i ogólnych zasadach jazdy w Hiszpanii, możesz zacząć przygotowywać się do podróży. Koniecznie sprawdź 10 najlepszych miejsc na wakacje w Hiszpanii, które warto dodać do swojego planu podróży.