Francja jest domem dla wielu turystycznych hotspotów, począwszy od wielkiej wieży Eiffla w Paryżu, do głębokiego błękitu wód Riwiery Francuskiej. Bogata kultura i historia kraju przyciągają turystów z całego świata, z których wielu woli wynająć samochód lub przyczepę kempingową i przemierzać francuskie drogi w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń. Jak większość krajów, Francja ma opłaty za autostrady, co może sprawić, że planowanie podróży przez Francję w ramach budżetu będzie nieco trudniejsze. Ale nie martw się, to prosty proces! W tym blogu znajdziesz łatwy krok po kroku wskazówki do pracy wokół francuskich opłat autostradowych w dół.

Krok 1: Sklasyfikuj swój pojazd

Opłaty za przejazd różnią się w zależności od klasyfikacji pojazdu, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, do jakiej kategorii należy Twój pojazd. Jest to szczególnie ważne, aby pamiętać o tym przy korzystaniu z francuskiego kalkulatora opłat drogowych. Jeśli wynajmujesz przyczepę kempingową, Twój pojazd będzie prawdopodobnie należał do jednej z poniższych klas:

Kategoria 2: (pojazd pośredni)

 • Wysokość całkowita od 2 do 3 metrów
 • Masa całkowita pojazdu (GVW) wpisana do francuskiego dowodu rejestracyjnego musi wynosić poniżej 3,5 tony.

Kategoria 3: (pojazd ciężarowy (HGV) lub autobus dwuosiowy)*.

 • Wysokość całkowita równa lub większa niż 3 metry
 • Masa całkowita pojazdu brutto (GVW) jest większa niż 3,5 tony.

Jednakże ważne jest, aby pamiętać, że pojazdy kategorii 3 są klasyfikowane jako pojazdy kategorii 4 na autostradzie A14.

francja

Jeśli uważasz, że Twój samochód kempingowy nie należy do żadnej z tych kategorii, lub chcesz uzyskać więcej informacji na temat klasyfikacji samochodów, odwiedź stronę internetową Autoroutes.

Krok 2: Wiedzieć, jak zidentyfikować francuski autoroute

Gdy wjedziesz na autostradę, zobaczysz duży niebieski znak. W górnej części znaku znajduje się litera "A", po której następuje numer (np. A 43). Litera "A" oznacza, że jedziesz autostradą. Obok niej znajduje się litera "E" z numerem (np. E 70). Jest to spowodowane tym, że europejskie numery tras są wyświetlane w odpowiednich miejscach. W dolnej części znaku znajduje się słowo "Péage" (wymawiane jako pay-arje), wskazujące na wjazd na płatną drogę.

Zazwyczaj przy wjeździe na autostradę pobiera się bilet w budce (po prostu naciskając przycisk). Zapłaty dokonuje się przy wyjeździe z autostrady lub po zakończeniu odcinka płatnego. Bilet oddaje się w innym punkcie przy wyjeździe, a opłata naliczana jest w zależności od przejechanego dystansu.

Jednak nie wszystkie drogi płatne we Francji wymagają posiadania biletu. Niektóre autostrady mają stałą taryfę, którą płaci się przy wyjeździe z drogi.

Krok 3: Wiedzieć, przez który pas drogi płatnej należy przejechać, aby dokonać opłaty

Punkty poboru opłat na francuskich autostradach są podzielone na kilka pasów. Nad każdym pasem znajduje się znak, dzięki któremu kierowcy wiedzą, jaką metodę płatności akceptuje dany punkt poboru opłat. Znaki są proste do zrozumienia:

 • Czerwony krzyżyk: pas jest zamknięty
 • Zielona strzałka: pas jest otwarty
 • Niebieskie monety: pobierana jest gotówka, ale reszta nie jest zwracana.
 • Niebieski człowiek: pas jest obsadzony i wydawana jest reszta.
 • Niebieski prostokąt z napisem CB LUB karty kredytowe: tylko karty kredytowe
 • Pomarańczowe T: kierowcy z czujnikiem opłat drogowych

Krok 4: Plan

Zawsze dobrze jest być przygotowanym na to, co nas czeka. W tym przypadku będzie to wiedza o tym, ile wydasz na płatne drogi we Francji. Średnio szacuje się, że wydasz 1 euro za każde 10 mil (0,90 funta za każde 16 km). To oczywiście może się różnić w zależności od kategorii, w której znajduje się Twój samochód. Aby uzyskać dokładniejsze wyniki, zawsze możesz skorzystać z kalkulatora opłat drogowych. Na stronie internetowej francuskiej spółki autostradowej wystarczy wpisać miejsce wyjazdu i przyjazdu, a wszystkie potrzebne informacje zostaną podane. Na stronie znajduje się mapa francuskich dróg płatnych, szacunkowy czas przejazdu oraz koszty opłat drogowych i gazu. Możesz również edytować kategorię pojazdu, aby uzyskać bardziej dokładne obliczenia opłat drogowych.

Opłaty drogowe we Francji

Jeśli chodzi o francuskie opłaty drogowe, niemożliwe jest podanie dokładnej kwoty, którą trzeba będzie zapłacić, ponieważ różni się ona w zależności od miejsca rozpoczęcia podróży i miejsca jej zakończenia, więc w tym celu warto skorzystać z kalkulatora na ich stronie internetowej, jak wspomniano powyżej. Istnieją jednak pewne popularne trasy na autostradzie, które wymieniono poniżej. Istnieje różnica między "Classe" pojazdu, w zależności od jego wagi i wielkości. Samochód osobowy należy do klasy A, natomiast kamper lub przyczepa kempingowa będzie należała do klasy B.

 • Aix-en-Provence do Nicei: 17,60 euro dla Klasy A i 26,80 euro dla Klasy B

 • Bordeaux do Paryża: 55,60 euro za Klasę A i 85,60 euro za Klasę B

 • Z Calais do Paryża: 22,10 euro za klasę A i 33,90 euro za klasę B

 • z Lyonu do Paryża: 34,80 euro za klasę A i 54,40 euro za klasę B

 • Marsylia do Paryża: 59,50 euro za klasę A i 93,70 euro za klasę B

Wskazówki:

 • Unikajcie podróży w tygodniach 14 lipca i 15 sierpnia (oba są świętami narodowymi). Drogi mogą stać się bardzo zatłoczone, co sprawi, że podróżowanie stanie się nieco bardziej kłopotliwe.
 • Francuzi są znani z tego, że jeżdżą na wakacje, a zatem mają tendencję do uderzania w drogi, kiedy są na wakacjach na początku i pod koniec sierpnia, więc bądź przygotowany na jazdę przez bardziej zatłoczone drogi!
 • Możesz uniknąć opłat za korzystanie z autostrad, wybierając drogi krajowe. Chociaż masz korzyści z bardziej malowniczej jazdy i zobaczenia większej części kraju, ma to swoje minusy. Droga do celu będzie dłuższa, co oznacza, że zaoszczędzone na opłatach pieniądze wydasz na paliwo. Łatwiej jest też zgubić się na tych drogach, ponieważ zwykle przechodzą one przez tereny wiejskie i podmiejskie dzielnice.
 • Przed rozpoczęciem podróży zapoznaj się z mapą płatnych dróg we Francji! Zawiera ona zarówno trasy bezpłatne, jak i płatne, dzięki czemu łatwiej będzie Ci zmieścić się w budżecie i zwiedzić większą część kraju.

Teraz, gdy wiesz, jak przejść przez francuskich opłat autostradowych, jesteś gotowy, aby rozpocząć swoją podróż życia przez Francję! Więc zatankuj do pełna i przygotuj swój pojazd do zwiedzania kraju i spróbuj wykwintnych francuskich potraw!