Przygotuj się na to, że będziesz zachwycony Włochami pociągiem w momencie, gdy postawisz stopę na ich wspaniałej ziemi. Kraina historii, wspaniałej architektury, przytłaczającej kultury i tak eleganckich, wyrafinowanych i dobrze wychowanych ludzi będzie czymś, co będziesz pamiętał do ostatniego dnia! Chcesz poznać tajemnicę? Włochy pociągiem są jeszcze bardziej spektakularne niż możesz sobie wyobrazić!

Teraz, skoro wybierasz się do krainy Romea i Julii pociągiem, oto kilka przydatnych wskazówek, których prawdopodobnie będziesz chciał przestrzegać (zwłaszcza jeśli nigdy nie byłeś we Włoszech i nie mówisz płynnie w tym języku):

Znalezienie drogi do Włoch za pomocą rozkładu jazdy pociągów

Dla każdego podróżującego przez Włochy pociągiem i chcącego zebrać swoje fakty razem, wybierz pomiędzy:

 • Trenitalia, krajowa usługa kolejowa ze wszystkimi trasami krajowymi; jest regularnym pociągiem prędkości.
 • Italo Treno, dla szybkich pociągów / tras.

Najlepszą opcją jest sprawdzenie Włoch pociągiem, i aby być po bezpiecznej stronie: porównaj ceny, daty i czasy i znajdź opcję, która najlepiej pasuje do Twojego budżetu i Twojej mapy podróży. Spójrz na obie opcje, aby porównać rozkłady jazdy. Prawdopodobnie będziesz zdezorientowany z terminologii, więc oto skrócone formy, które można znaleźć na stronie Trenitalia:

 • Rzym Termini (dworzec centralny) -> ROMA TE
 • Neapol Centrale (dworzec centralny) -> NA C.LE
 • Florencja Santa Maria Novella (dworzec centralny) -> Fl.SMN
 • Wenecja Santa Lucia stacja kolejowa
 • Wenecja Santa Lucia (na wyspie) -> VE. S.L.
 • Wenecja Mestre (na stałym lądzie) -> MESTRE
 • Mediolan Centrale (dworzec centralny) -> MI C.LE
 • Genova Piazza Principe (dworzec centralny) -> GE P.P.
 • Genua Stazione Brignole -> GE BRIG
 • La Spezia Centrale (dworzec centralny) -> SPEZIA
 • Piza Centrale (dworzec centralny) -> PISA C.

Będą czasy, kiedy weźmiesz Włochy pociągiem, zobaczysz jedną nazwę stacji kolejowej na górze zaznaczoną na czarno, a następnie kilka innych na czerwono; wskazuje to, że jest kilka stacji kolejowych w mieście, do którego podróżujesz, z pociągiem zabierającym Cię do wszystkich przystanków kolejowych.

pociąg włochy

Czy powinieneś zarezerwować bilet na pociąg do Włoch online czy kupić go na stacji?

Wspaniałą wiadomością dotyczącą rezerwacji biletu do Włoch pociągiem jest to, że system rezerwacji online działa bez zarzutu i jest super niezawodny. Stacje wszędzie mogą być zatłoczone - i kto potrzebuje tego typu stresu, prawda? Masz możliwość rezerwacji lub bezpośredniej zapłaty za bilet online. Jeśli jednak zależy Ci na spontaniczności - poczekaj, aż dotrzesz na stację i kup bilet.

Jak dostać się do Włoch pociągiem po otrzymaniu biletu?

Kiedy dotrzesz do Włoch na stacji kolejowej, Twoim następnym punktem orientacyjnym będzie duża wisząca tablica. To właśnie tam uzyskasz wszystkie aktualne informacje, których potrzebujesz. Jeśli nie widzisz tablicy, poszukaj tłumu ludzi stojących pod czymś ogromnym - i voila! Jeśli nie zauważysz swojego pociągu na liście natychmiast, nie wpadaj w panikę. Upewnij się, że patrzysz na "Partenze" (odjazdy) zamiast "Arrivi" (przyjazdy), aby uniknąć zamieszania. Najmniej mylącą opcją jest kierowanie się numerem pociągu i czasem odjazdu. Kiedy znajdziesz swój pociąg, szukaj "BIN", czyli "binario" (peron). Gdy już to załatwisz, możesz ruszać w drogę!

Słyszałem kiedyś taki dowcip: Kiedykolwiek czujesz się brzydki lub samotny, jedź do Włoch pociągiem. Bez względu na to, jak niestosownie wyglądasz, miejscowi mężczyźni będą krzyczeć za tobą "Bella!". Urocze, prawda? Nie czekaj ani chwili dłużej, zarezerwuj bilet i zacznij pakować się do Włoch!