Włochy są jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych na świecie. Ludzie przyjeżdżają do tego kraju ze względu na fantastyczne jedzenie, kulturę i bogatą historię. W rzeczywistości nie trzeba nawet odwiedzać większych miast, aby doświadczyć uroków Włoch. Dobrym tego przykładem jest uwodzicielski odcinek Riwiery Włoskiej znany jako Cinque Terre. Jest to popularny cel podróży dla osób, które chcą cieszyć się śródziemnomorskim wybrzeżem i odłączyć się od stresującego tempa współczesnego życia. Podczas gdy na wybrzeżu Włoch znajduje się wiele odizolowanych miast i wiosek, Cinque Terre jest zdecydowanie najbardziej popularne.

Dlaczego warto jechać pociągiem?

Wielu turystów, którzy nie odwiedzili Cinque Terre może się zastanawiać, dlaczego pociąg jest najlepszą opcją. Wynajęcie samochodu i jazda samochodem do tego spokojnego regionu brzmi lepiej, prawda? Nieprawda. Aby zrozumieć, dlaczego nie jest to możliwe, należy wiedzieć, co składa się na Cinque Terre. Cinque Terre składa się przede wszystkim z pięciu wiosek rybackich, stąd nazwa (pięć krain). Te wioski to Vernazza, Corniglia, Manarola, Riomaggiore i Monterosso al Mare. Pierwotnie było to pięć zamków z małymi społecznościami wokół nich. Aby przetrwać, wioski te zajmowały się rybołówstwem i rolnictwem. Do niedawna wioski były połączone ścieżkami turystycznymi i były dostępne tylko koleją lub drogą morską.

Wioski te nie są już odizolowane, jak to było przed laty. Jednak nadal zachowują to odległe uczucie, które wielu lubi. Do niektórych wiosek prowadzą teraz drogi, ale są one bardzo wąskie i mogą być niebezpieczne dla tych, którzy nie znają się na drogach. Jeśli dotrzesz do wiosek samochodem, nie będziesz w stanie podróżować między nimi samochodem. Aby uniknąć niebezpieczeństw i niedogodności, najlepiej jest odwiedzić wioski z najbardziej dogodnym systemem transportu kolejowego.

cinque terre

Czego możesz oczekiwać od linii kolejowej do Cinque Terre?

Linia kolejowa Cinque Terre ma sześć przystanków. Kolejność tych przystanków to La Spezia (centralny węzeł komunikacyjny w tym rejonie), Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza, Monterosso i wreszcie Levanto. Wycieczki te są stosunkowo krótkie i nie zajmują dużo czasu. Podróż z La Spezia do Riomaggiore trwa około 10 minut. Przejazdy pomiędzy miastami Cinque Terre trwają około 5 minut każdy. Pociągi te jadą przez ciemne tunele, które pochodzą z lat 70-tych XIX wieku. Jest to ekscytujące doświadczenie przechodzenia przez ciemność, a następnie nagle widząc jasność i wspaniałe widoki na Morze Śródziemne.

Pociągi te nie są tak częste, jak można by się spodziewać, biorąc pod uwagę niewielką odległość między miejscami docelowymi. Zazwyczaj kursują one raz na godzinę, ale może się to różnić od czasu do czasu. Jednak zawsze najlepiej jest zapytać o dodatkowe informacje na temat podróży przy zakupie biletu. Oprócz znajomości rozkładu jazdy i czasu przejazdu na tej trasie kolejowej, ważne jest, aby potwierdzić swoje bilety. Na peronach kolejowych znajdują się automaty do walidacji, z których można skorzystać. Wystarczy wsunąć wąski koniec biletu w szczelinę małej żółtej maszyny i poczekać na stempel.

 

1. Szybki przewodnik po Cinque Terre pociągiem: Riomaggiore

Riomaggiore będzie albo pierwszym przystankiem (jeśli jedziesz z La Spezia) lub piątym (jeśli jedziesz z Levanto). Jednak najprawdopodobniej będzie to pierwszy przystanek dla wielu odwiedzających Cinque Terre, ponieważ jest to najszybszy sposób, aby się tam dostać. Riomaggiore jest największą z pięciu wiosek i jest nieoficjalną stolicą, ponieważ znajduje się tam główne biuro parku. Budynki usytuowane są na stromym wąwozie, aż do maleńkiego portu. Scena pastelowych domków jest malownicza i na zawsze pozostanie w pamięci. Jest to fantastyczny widok na zachód słońca i jest to obowiązkowy punkt dla par, które chcą dzielić się wyjątkową chwilą.

 

2. Manarola

Manarola to mała wioska, która na pierwszy rzut oka wydaje się wlewać w dół wybrzeża Cinque Terre. Iluzja kaskadowych kolorowych budynków to piękny widok. Jest to idealne połączenie włoskiej kultury i surowej natury. Kiedy już nacieszysz się pięknym widokiem, możesz zwiedzić wioskę. Manarola posiada maleńki port, w którym znajduje się rampa dla łodzi oraz kąpielisko. Jest to idealne miejsce do pływania i nurkowania z klifu. Przy porcie znajdują się liczne łodzie rybackie, które należą do mieszkańców Manaroli. Tradycja łowienia i jedzenia ryb jest wciąż żywa i kwitnie w tej miejscowości.

 

3. Szybki przewodnik po Cinque Terre pociągiem: Corniglia

Każda z pięciu wiosek ma swój urok. Corniglia jest wyjątkowa, ponieważ nie znajduje się nad brzegiem morza. Jednak to, czego jej brakuje w plażach, z nawiązką nadrabia swoim niepowtarzalnym pięknem. Corniglia sprawia wrażenie bardziej oddalonej niż pozostałe wioski. Oferuje jednak bardziej zrelaksowaną i lokalną atmosferę. Miejscowość ta jest często pomijana z powodu uciążliwych szlaków. W przeciwieństwie do innych wiosek, do których można dotrzeć łodzią, Corniglia znajduje się na szczycie wzgórz i nie ma dostępu do morza. Jedynym sposobem na dotarcie do niej jest wędrówka szlakiem Cinque Terre lub podróż pociągiem. Należy jednak pamiętać, że pociąg nie oszczędzi Wam wysiłku fizycznego. Będziesz musiał pokonać kilka schodów, aby dotrzeć do centrum i zobaczyć wszystko, co oferuje ta mała wioska.

Corniglia posiada fantastyczny punkt widokowy, z którego można zobaczyć większość okolicznych wzgórz i rozległe oceany. Belweder w wiosce jest doskonałym miejscem, aby podziwiać piękno Cinque Terre. Kiedy już to zrobisz, możesz cieszyć się smakami, jakie oferuje wioska, od niesamowitego pesto po pyszne wino. Corniglia ma bogatą historię produkcji wina, a jeśli masz szczęście zaprzyjaźnić się z mieszkańcami, możesz spróbować i dowiedzieć się o ich winach.

 

4. Vernazza

Vernazza jest uważana za jedną z najpiękniejszych wiosek nie tylko w Cinque Terre, ale w całych Włoszech. Jest to z pewnością klejnot koronny Cinque Terre, który sprawia, że wielu zakochuje się w tej podróży. Ma bardziej elegancki i tradycyjny charakter, którego brakuje w innych wioskach. Połącz to z wyjątkowym jedzeniem i wspaniałymi widokami, a otrzymasz miejsce, które gwarantuje drugą wizytę. Będąc w Vernazza koniecznie odwiedźcie zamek Doria. Zawiera on jedną z ostatnich oryginalnych wież, które chroniły mieszkańców wioski dziesiątki lat temu.

 

5. Szybki przewodnik po Cinque Terre pociągiem: Monterosso Al Mare

Monterosso al Mare jest bez wątpienia najbardziej turystycznym i kurortowym miastem w Cinque Terre. Posiada samochody, hotele i żwirowe plaże idealne dla turystów. Jeśli chcesz odwiedzić tę niesamowitą część Włoch, ale wolisz bardziej nowoczesne klimaty, to Monterosso jest dla Ciebie. Monterosso ma promenadę, która jest idealna na wieczorne spacery, a nawet lepiej, mają fine dining, który sprawi, że każdy będzie mógł cieszyć się owocami morza.

 

Jak widać, Cinque Terre ma wiele do zaoferowania odwiedzającym, którzy chcą doświadczyć wyjątkowego włoskiego doświadczenia. Ma pięć unikalnych wiosek, które obiecują niezapomniane wrażenia. Zarezerwuj bilet na pociąg i pozwól sobie przeżyć przygodę, która nie jest podobna do żadnej innej.