Ponieważ rok 2020 dobiega końca, czas zacząć planować rowerowe destynacje i trasy na przyszły rok. Stworzyliśmy zbiór naszych najlepszych rowerowych destynacji na rok 2021. Oto pięć z najbardziej niesamowitych miejsc rowerowych, które najlepiej widać na dwóch kołach.

1. Szwecja

Zapierająca dech w piersiach przyroda Szwecji składa się z gęstych lasów iglastych, które przeplatają się z karłowatymi brzozami, tundrą i wysokimi, alpejskimi pasmami górskimi. Przez cały kraj przebiegają dobrze rozwinięte szlaki rowerowe i piesze, a atmosferę kraju można poczuć także na mniej uczęszczanych ulicach. Liczne jeziora i fascynujące atrakcje przyrodnicze tego kraju stanowią wyjątkową scenerię dla rowerowych wakacji w Szwecji.

Wskazówki:

 •  W Szwecji nie ma ograniczeń dotyczących jazdy na rowerze z przyczepką. Jednak wszyscy poniżej 15 roku życia muszą nosić kask.
 •  Wiele ścieżek rowerowych położonych jest poza głównymi drogami ruchu drogowego. Tylko pojedyncze odcinki muszą być pokonywane na ulicach, ale zazwyczaj nie są one na tyle ruchliwe, że nawet dzieci mogą jeździć po nich bez problemu.
 •  Odwiedź ponad 100-metrowe szwedzkie plaże i zrelaksuj się.

2. Maroko

Ten północnoafrykański kraj charakteryzuje się zróżnicowanym ukształtowaniem powierzchni: Obok suchych pustynnych krajobrazów i piaszczystych wybrzeży występują tu również regiony trans-górskie i górskie, dzięki czemu rowerzyści o każdym poziomie umiejętności znajdą tu coś dla siebie. Walory tego kraju najlepiej podziwiać wiosną lub jesienią.

Wskazówki:

 • Prawie wszystkie ulice w Maroku są w dobrym stanie i mają dobrą nawierzchnię.
 •  Naucz się targować. Po kilku dniach nabierzesz wyczucia co do odpowiednich cen.
 •  Jest wiele kempingów, które są warte swoich pieniędzy. Jednak w sierpniu kraj ten jest opanowany przez urlopujących Francuzów.

maroko

3. Wielka Brytania

Trudno jest krótko opisać jazdę na rowerze w Wielkiej Brytanii, ponieważ kraj ten jest tak zróżnicowany! Bez względu na to, czy szukasz dramatycznych wybrzeży, falujących wzgórz i krajobrazów, czy tętniących życiem miast, znajdziesz je tam.

Wskazówki:

 •  Wielka Brytania znana jest z niestabilnej pogody. Powinieneś być zawsze dobrze przygotowany i na wszelki wypadek spakować wodoodporne ubrania.
 • Jeśli nie ma pasa dla rowerów, rowerzyści nie mogą korzystać z chodnika i muszą poruszać się po ulicy.
 • Uważaj na siebie! Ulice w Wielkiej Brytanii są często bardzo wąskie i zatłoczone.

4. Wietnam

Krajobraz Wietnamu jest niezwykle zróżnicowany i znajduje się tam wiele pięknych miejsc: Ryż uprawiany jest na północy i południu, gdzie można odwiedzić słynne tarasy ryżowe, podczas gdy nieliczne góry dominują w krajobrazie w środkowym Wietnamie. Piaszczyste plaże i turkusowe wody wzdłuż wybrzeża zachęcają do relaksu, ale także stanowią wspaniałą scenerię dla wycieczki rowerowej. Południe jest płaskie, jednak rowerzyści górscy również mogą w Wietnamie dać upust swojej pasji: Na przykład na najwyższej górze Wietnamu, Phan-xi-păng, która znajduje się na północy Wietnamu.

Porady:

 • Rowery można kupić również na terenach wiejskich Wietnamu, gdzie jazda na rowerze jest bardzo popularna. Najlepiej wybrać rower uliczny lub górski, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom.
 •  Chociaż w Wietnamie panuje duży ruch (zwłaszcza na ulicach), mieszkańcy są przyzwyczajeni do pojazdów jednośladowych. Ponieważ ruch uliczny często odbywa się dość wolno, poruszanie się do przodu nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.
 •  Najlepszym czasem na jazdę rowerem w północnym Wietnamie jest okres od października do lutego, ponieważ jest tam mniej deszczu i pogoda jest chłodniejsza. W Mai temperatury często osiągają 35°C, co sprawia, że jazda na rowerze jest wyczerpująca. Na południu jest zazwyczaj goręcej.

5. Irlandia

Irlandia znana jest głównie z bujnych, zielonych pól i skalistych klifów, a także nazywana jest "szmaragdową wyspą". Ten zróżnicowany, lekko pagórkowaty krajobraz sprawia, że wyspa jest idealnym miejscem dla rowerzystów. Podczas jazdy mija się mistyczne gzymsy, łagodne wzgórza i idylliczne wioski. Wnętrze kraju jest raczej płaskie, natomiast na zachodzie znajdują się trudniejsze podjazdy. Nawet niewielkie wzniesienia oferują rowerzystom piękne, panoramiczne widoki na doliny i morze.

Wskazówki:

 •  Jeździć po lewej stronie, tak jak samochody.
 •  Irlandzka pogoda jest znana z tego, że jest nastrojowa. Jeśli chodzi o ubiór, musisz być przygotowany na każdą ewentualność: Zalecana jest kurtka odblaskowa, kask i dobre światła.
 •  Nie pytaj Irlandczyków o tęcze, gobliny czy złote skarby - ten żart już się zestarzał.