Kiedy już raz doświadczy się komfortu, wygody i ogólnej cudowności podróży pociągiem, trudno jest wrócić do życia przed kolejką. Zwłaszcza, gdy mówimy o najlepszych europejskich trasach kolejowych w lecie. Kontynent pełen malowniczych tras, dramatycznych krajobrazów i nadmiaru niesamowitych miejsc, które warto zobaczyć.

Podróż pociągiem jest zdecydowanie najbardziej malowniczym i wygodnym sposobem poruszania się po Europie, a są trasy, które naprawdę powalą Cię na kolana, zwłaszcza latem!

Najlepsze europejskie trasy kolejowe: Train des Pignes, Francja

Eurostar i inne linie kolejowe oferują coraz częstsze połączenia. A hotele witają gości w cenach poza szczytem. Są wspaniałe słoneczne dni, kiedy można wypić drinka, a nawet zjeść posiłek na świeżym powietrzu.

Odkryj tę prywatną linię kolejową, która prowadzi przez najpiękniejsze regiony Francji. Prowansja słynie z przyrody i malowniczych krajobrazów, wycieczka jest naprawdę dobrym pomysłem i z pewnością jedną z najlepszych europejskich tras kolejowych, które warto odbyć! Na swojej drodze pociąg mija rzeki, mosty, małe przepiękne wioski takie jak St Andre les Alpes i Entrevaux, aż do miejsca docelowego - Digne les Bains - stolicy regionu Alpes-de-Haute-Provence.

Trasa: Nicea-Digne les Bains

Czas trwania: 3 godziny, 145 km

Kiedy jechać: wiosna, lato, jesień

 

Najlepsze europejskie trasy kolejowe: Kolej Zachodniego Renu, Niemcy

Ren to nie tylko jedna z najpiękniejszych rzek Europy, ale także jeden z najważniejszych szlaków wodnych kontynentu. Przepływa około 1320 kilometrów od Szwajcarii aż do Holandii i Morza Północnego. Jeden z najbardziej atrakcyjnych odcinków tej potężnej rzeki przepływa przez niemiecką Dolinę Środkowego Renu (Rheintal), obszar o wyjątkowym naturalnym pięknie. W rzeczywistości, odcinek rzeki rozciągający się od Mannheim na południu do Koblencji na północy może poszczycić się scenerią tak spektakularną, że duża część, zwana przełomem Renu (Rheinschlucht), została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzięki licznym zamkom i zabytkowym miastom, ten odcinek Renu od wieków wywiera wpływ na artystów, autorów i kompozytorów, i z pewnością jest jedną z najlepszych europejskich tras kolejowych w sezonie letnim.Pociąg jedzie wzdłuż Renu i odkrywa malownicze miejsca Niemiec. Skaliste zbocza z winnicami, stare zamki na ich szczytach - można wysiąść z pociągu i odwiedzić legendarną skałę Lorelei w St. Goarshausen, która wznosi się 120 m nad Renem. Naprawdę przyjemna trasa, podczas podróży po tych pięknych niemieckich miastach.

Trasa: Kolonia-Bonn-Koblencja-Bingen-Mainz

Czas trwania: 185 km

Kiedy jechać: lato, jesień

pociąg

Kolej Rauma, Norwegia

Kolej w Rauma staje się coraz bardziej popularna wśród turystów, ponieważ wiosną staje się jedną z najlepszych europejskich tras kolejowych. Podróż tą koleją przybliża Cię do spektakularnej przyrody pomiędzy Andalsnes i Dombas.

Podróż między Dombas i Andalsnes ma 114 km długości i trwa 1 godzinę i 40 minut. Pociąg mija 32 mosty - w tym słynny most Kylling, 59 metrów nad rzeką Rauma - i przejeżdża przez 6 tuneli. Pociąg ma duże okna, dzięki którym można się wygodnie oprzeć i podziwiać wspaniałe krajobrazy. Pociąg przejeżdża również obok słynnego Trollveggen - ściany Trolli, najwyższej prostopadłej ściany górskiej w Europie.

Wiosna to najlepszy czas, aby zacząć jeździć. Pociąg jedzie wyjątkowo wolno przez piękne krajobrazy. Zatrzymuje się na zdjęcia przy moście Kylling i przy ścianie Trolli, przewodnik udzieli Państwu informacji przez głośniki, a także otrzymają Państwo broszurę z informacjami o najważniejszych punktach podróży.

Trasa: Andalsnes-Dombas

Czas trwania: 1,5 godziny, 114 km

Kiedy się wybrać: Lato

Bernina Express, Szwajcaria - Włochy

Przejazd przez Alpy w Bernina Express to z pewnością jedna z najlepszych europejskich tras kolejowych do zwiedzania Europy! Po drodze Bernina Express przetacza się w hollywoodzkim stylu przez 65-metrowy wiadukt Landwasser, charakterystyczną konstrukcję Kolei Retyckich, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W sumie na trasie z Chur do Tirano pociąg przejeżdża przez 55 tuneli i 196 mostów. Podczas podróży podróżni mogą podziwiać wspaniałe widoki, takie jak zakręt Montebello z widokiem na masyw Bernina, lodowiec Morteratsch, trzy jeziora Lej Pitschen, Lej Nair i Lago Bianco, Alp Grum i wiadukt Brusio Circular Viaduct. W lecie można przedłużyć podróż z Tirano do Lugano na pokładzie autobusu Bernina Express Bus.

Trasa: Chur-Thusis-Tirano-Lugano

Czas trwania: 4 godziny, 123 km

Kiedy jechać: Lato