Jeśli jest jakieś miejsce, które powinno znaleźć się na szczycie listy Twoich podróży, to jest to Słowenia. Znana ze swoich wspaniałych jaskiń i fascynujących widoków, zwłaszcza wspaniałego Zamku Bled z widokiem na głębokie, błękitne wody jeziora, nic dziwnego, że miliony ludzi odwiedzają ten kraj co roku, aby odkryć jego klejnoty! Podczas gdy niektórzy decydują się na lot przez kraj, inni decydują się na podróż życia, aby odkryć wszystko, co kraj ma do zaoferowania.

Naturalnie, jazda samochodem w innym kraju może być nieco zniechęcająca, zwłaszcza gdy próbujesz dowiedzieć się, jak działa system opłat drogowych. Chociaż większość krajów stosuje podobny system, słoweńskie drogi płatne są nieco niekonwencjonalne. Na początku może się to wydawać bardzo skomplikowane, ale ten blog wyjaśni to dla Ciebie!

Zanim rozpoczniesz swoją słoweńską podróż, musisz upewnić się, że kupiłeś winietę. Jest to pomarańczowa naklejka z opłatami, która daje Ci dostęp do słoweńskich autostrad przez określony czas. Karnety można kupić na rok, miesiąc, a nawet na tydzień! Decydując się na zakup winiety, należy pamiętać o czasie trwania pobytu. W przeciwieństwie do innych krajów, w Słowenii opłaty drogowe są naliczane według czasu korzystania z autostrad i dróg ekspresowych, a nie według przejechanych kilometrów.

Istnieją jednak trzy klasy pojazdów, a ceny mogą się różnić w zależności od klasyfikacji, do której należy Twój pojazd - jeśli bierzesz kamper, będzie on należał do kategorii 2A. Zachęcamy do sprawdzenia wymagań klasyfikacyjnych na krajowej stronie internetowej, aby prawidłowo sklasyfikować swój pojazd. W przypadku pojazdów 2A ceny kształtują się następująco:

Winieta roczna: €110 (£93.56)

Miesięczna winieta: 30 euro (25,52 zł)

Winieta tygodniowa: 15 euro (12,76 funtów)

Winiety w Słowenii można kupić po przyjeździe na wszystkich stacjach benzynowych, w niektórych urzędach pocztowych i kioskach na terenie kraju. Szerszą listę punktów sprzedaży można znaleźć na krajowej stronie internetowej.

Ze względu na system winietowy, jest mało prawdopodobne, że będziesz podlegać opłatom drogowym podczas jazdy przez kraj. Nie oznacza to jednak, że są Państwo zwolnieni z obowiązku uiszczania jakichkolwiek opłat. Jeśli chcesz dowiedzieć się o opłatach drogowych przed wyruszeniem w podróż, możesz zawsze wprowadzić swój punkt początkowy i adres docelowy na tej stronie kalkulatora opłat drogowych. Oprócz podania całkowitej opłaty za przejazd, strona ta pozwala zobaczyć odległość, którą przejechałeś i dokładną odległość, która jest płatna, dzięki czemu Twoja podróż po Słowenii będzie łatwiejsza do zaplanowania! Przy ustalaniu budżetu sprawdź, ile będzie kosztował wynajem campervana.

słowenia

Podróżowanie po płatnych trasach nie jest trudne w tym kraju. Mapy Google będą Twoim wybawcą! Chociaż nie oferuje ona dokładnych szczegółów dotyczących opłat drogowych, oferuje wiele tras do wyboru, wskazując, które trasy są płatne i/lub ograniczone. Jeśli więc myślisz, że jedynym sposobem na obejście tego problemu jest uiszczenie dodatkowych opłat oprócz winiety, nie martw się! Możesz wybrać jedną z opcji oferowanych przez mapy Google.

Wskazówki ogólne:

  • Dla tych z Państwa, którzy wynajmują pojazd, nie muszą się Państwo martwić o zakup winiety w Słowenii. Wypożyczalnia powinna ją zapewnić, a jeśli masz wątpliwości, sprawdź, czy na przedniej szybie nie ma pomarańczowej naklejki!

  • Jeśli podróżujesz między listopadem a marcem, upewnij się, że masz zimowe wyposażenie, takie jak opony zimowe lub łańcuchy śniegowe w bagażniku.

  • Jeśli podróżujesz latem, pamiętaj, że możesz napotkać burze. Często oznacza to, że będziesz jechać w strugach deszczu, co może sprawić, że podróż będzie trudniejsza. Jeśli więc zajdzie taka potrzeba, pamiętaj, aby zaparkować na poboczu drogi do czasu, aż deszcz ustąpi!

  • Nawet jeśli jest mało prawdopodobne, że napotkasz opłaty drogowe, pamiętaj, aby zaplanować trasę za pomocą kalkulatora opłat drogowych, aby upewnić się, że nie napotkasz niespodziewanych opłat.

Teraz, gdy jesteś już ekspertem w dziedzinie płatnych dróg w Słowenii, możesz spakować walizki i rozpocząć podróż! Pamiętaj, aby zanurzyć się w wyjątkowej kulturze tego kraju i nie zapomnij poznać mniej uczęszczanych dróg, aby odkryć ukryte klejnoty Słowenii.