Czy byliście kiedyś w takiej sytuacji, że mogliście usiąść z rodziną, albo nawet sami, w piątkowy lub sobotni wieczór i obejrzeć serial lub film, ale... W telewizji nie ma nic ciekawego? Mamy idealne rozwiązanie dla tych, którzy odpowiedzieli "tak". Platformy VoD pozwalają na obejrzenie wszystkich odcinków lub filmów w ciągu jednego dnia. Choć niektóre z tych platform są darmowe, będziesz miał tylko ograniczony dostęp do całej serii i nie będziesz w stanie obejrzeć jej całej. Platformy te mogą być płatne, ale oferują nam więcej treści niż moglibyśmy kiedykolwiek zobaczyć. Będziemy wprowadzać Cię do najbardziej popularnych platform VOD, jak również ich ceny. Więcej na: https://spokeo.pl


Co to jest VoD? Nowa wersja starej wypożyczalni kaset wideo

Platforma VoD, jak sam skrót wskazuje, to platforma oferująca Video on Demand. Działa na tej samej zasadzie, co stare wypożyczalnie filmów. Możesz być pewien, że ktoś z niej korzystał kilkanaście lat wstecz z takimi wypożyczalniami w Twojej okolicy. Jeśli nie, to być może nie znacie legendy związanej z wypożyczalniami kaset wideo. Każdy film musiał być wypożyczony w danym miejscu. Jeśli był to film premium, to zazwyczaj mogliśmy wypożyczyć film na tydzień.

Usługa VoD jest podobna do wypożyczania filmu na krótki czas. Zamiast dostępu do jednego filmu, mamy nieograniczony dostęp. Nielimitowany abonament daje nam dostęp do wszystkich seriali i filmów na czas trwania naszego abonamentu. Niektóre platformy nie mają prawa udostępniać filmów na okres dłuższy niż kilka miesięcy. Są jednak i takie, które mają własne produkcje. W tym artykule opiszę każdą platformę VoD z osobna.

Ile kosztuje Netflix?

Jest to zazwyczaj rodzinna platforma VoD, która pozwala na oglądanie wielu filmów lub seriali na jednym urządzeniu. Możesz mieć nawet trzy lub cztery osoby jednocześnie oglądające ten sam film na różnych urządzeniach, wybierając plan abonamentowy.

Oferuje również aplikacje na smartTV i smartfony, a także serwisy streamingowe. Umożliwia również pobieranie filmów i seriali na nasze urządzenia, dzięki czemu możemy oglądać je w trybie offline. Można również oglądać seriale zagraniczne z napisami lub lektorem w języku, w którym zostały wyprodukowane. Jeśli dana produkcja była dubbingowana również możemy zaznaczyć tę opcję.

Netflix ma również podpisane umowy z polskimi producentami. Oznacza to, że niektóre polskie filmy są dostępne w serwisie. Niestety, niewiele jest dostępnych polskich seriali. Netflix produkuje również własne seriale i filmy. Produkcje te są wysokiej jakości. Dąży do przejęcia "podupadających" seriali, które nadal są popularne, lub zostały zdjęte z anteny, ale nie zostały zakończone. Tak jest w przypadku "Lucyfera", serialu, który został zdjęty z anteny po trzecim sezonie. Historia nie została zakończona. Netflix wykupił całą serię i dokonał rebrandingu studia. Teraz możemy obejrzeć czwarty sezon, jak i poprzednie 3. Ostatni sezon serialu będzie dostępny na Netflixie w drugiej połowie tego roku.

Treści Netflixa są licencjonowane na długie okresy czasu, co oznacza, że do naszych filmów możemy wracać wielokrotnie w ciągu roku lub nawet dłużej. Własne produkcje Netflixa są natomiast dostępne bezterminowo. Kliknij tu: VOD

Nie jest zbyt drogi, przynajmniej w mojej ocenie. Abonament jest rozsądny w stosunku do korzyści, jakie daje i jakości usługi.

Najtańszy plan, zwany "podstawowym", pozwala nam na oglądanie na jednym ekranie w jakości SD i ściąganie na jedno urządzenie. Kosztuje on 34 zł miesięcznie.

Następny jest plan "HD standard". Kosztuje on 43 zł miesięcznie i pozwala nam na oglądanie na dwóch urządzeniach jednocześnie.

Trzecim i ostatnim planem jest "Premium ULTRA HD". Ten plan pozwala nam na oglądanie na maksymalnie 4 urządzeniach jednocześnie i oferuje jakość Ultra HD i Full HD (4K). Kosztuje 52 zł miesięcznie i można go pobierać na maksymalnie 4 urządzeniach.

Za usługę można zapłacić na wiele sposobów. Można wysłać przelew bankowy, a o konieczności wykonania przelewu zostaniemy poinformowani, gdy zbliży się okres rozliczeniowy. Można też zapłacić kartą kredytową. Netflix pobierze wtedy pieniądze w odpowiednim dniu rozliczeniowym. Nie musimy się martwić, jeśli zapomnimy dokonać płatności w odpowiednim dniu. Nie stracimy naszego konta, ale otrzymamy wiadomość z prośbą o dokonanie płatności. Dopóki tego nie zrobimy, nie będziemy mieli do niego dostępu.

HBO GO
W serwisie HBO GO dostępnych jest wiele produkcji HBO i Cinematix. Od czasu do czasu dostępne są filmy, a czasem nawet serie filmów. Są one dostępne tylko przez określony czas. Po tym terminie nie będziemy mogli ich obejrzeć, chyba że zostaną wyprodukowane ponownie. Często zdarza się, że starsze części sagi, czy serialu jak STAR WARS, pojawiają się na HBO GO od momentu premiery. To prawie to samo, co dzieje się w telewizji.

HBO GO
HBO GO oferuje tylko jeden plan abonamentowy. Możesz dodać konkretne urządzenia, takie jak telewizor, komputer lub telefon do swojego konta, aby oglądać filmy tylko na tych urządzeniach. Film można oglądać tylko na dwóch urządzeniach jednocześnie. Abonament HBO GO kosztuje 24,90 zł miesięcznie. Przy pierwszym zakupie dostajemy darmowy miesiąc próbny.

Player.pl wcześniej był TVN PLAYER
Jest to polska platforma VoD, która udostępnia filmy na żądanie oraz telewizję online. Całą usługę stworzył TVN. Większość treści, które możemy na niej oglądać pochodzi bezpośrednio od nich. Dostępnych jest kilka pakietów, a każdy z nich oferuje inny zestaw funkcji.

Platforma Player.pl
Pakiet "Start" pozwala nam na live streaming kanałów TVN, TVN7 i TTV. Dzięki niemu mamy dostęp do wszystkich treści, premier seriali i programów na tych kanałach. Kosztuje 10 zł za 30 dni i 5 zł za pierwsze 30 dni.

Drugi pakiet, "Start", jest identyczny, ale jego cena wynosi 30 zł za 120 dni. Praktycznie wszystkie pakiety dają nam dostęp do całej zawartości Vod, z pewnymi wyjątkami, które umożliwiają dostęp do dodatkowych seriali i programów.

Kolejnym pakietem jest "Start Extra", który daje dostęp do 15 kanałów na żywo, w tym TVN24 Style, TVN Turbo, TVN Turbo oraz 7 kanałów z "plusa". Dodatkowe VoD pozwala na dostęp do pełnych sezonów seriali lub programów.

Pakiet BEST TV daje nam dostęp do 31 kanałów, czyli wszystkie kanały są zawarte w pakiecie "start extra". Pakiet ten kosztuje 35 zł i daje nam dostęp do filmów, a nie tylko programów TVN. Jest on ważny przez 30 dni.

Pakiet "Canal+" daje nam dostęp do 26 kanałów na żywo, w tym 11 kanałów z Canal+ i 7 kanałów "z plusem", oraz 8 kanałów z TVN. VoD umożliwia nam dostęp do filmów, seriali i programów z Canal+ i kosztuje 50 zł na 30 dni.

Kolejne dwa pakiety, "MAX" i "UNLIMITED", różnią się jedynie zawartością i ceną. Pakiet MAX to 42 kanały i więcej treści filmowych. UNLIMITED to 48 kanałów na żywo, a także więcej seriali i filmów na VoD. Ceny pakietu "MAX" wynoszą 70 zł, a "UNLIMITED" 80 zł.

Pakiet HBO jest przedostatni. Posiada on 3 kanały HBO i dodaje do Vod oryginalne produkcje HBO. Ten pakiet jest najmniejszy i kosztuje 20 zł za 30 dni.

Ostatnim pakietem jest "Eleven Sports", który posiada tylko 4 kanały. W VoD dodawane są nagrania z treningów, kwalifikacji i wyścigów F1. Więcej tu: https://spokeo.pl/tag