Planujesz podróż do Austrii lub przejeżdżasz przez ten kraj, ale nie jesteś pewien, jakie zasady obowiązują w zakresie opłat drogowych w tym kraju? Nie rozpaczaj! Przygotowaliśmy krótki, zwięzły przewodnik po wszystkim, co musisz wiedzieć, zanim wyruszysz na przygodę do kraju pięknych Alp i pysznego jedzenia! Jazda samochodem w Austrii może być naprawdę pięknym doświadczeniem, ponieważ nawet niektóre autostrady przebiegają przez piękną przyrodę. Wynajmij więc campervana w Goboony i przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o płatnych drogach w Austrii!

Jak płacić za drogi płatne w Austrii?

W przeciwieństwie do Francji czy Włoch, w Austrii nie płacisz za niektóre części autostrad, po których jeździsz, co oznacza, że nie zobaczysz żadnych punktów poboru opłat w pobliżu. Nie popełnij jednak błędu myśląc, że oznacza to, że autostrady w Austrii są bezpłatne. Aby móc poruszać się po autostradach, należy wyrobić sobie austriacką winietę, czyli naklejkę, którą umieszcza się na przedniej szybie w taki sposób, aby policja mogła łatwo zauważyć, że się ją posiada. Winietę austriacką można kupić na 10 dni, 2 miesiące lub na cały rok. Winieta na 10 dni kosztuje 9 euro, winieta na 2 miesiące 26,20 euro, a za winietę całoroczną zapłacisz 87,30 euro.

Jak mogę przykleić winietę?

Naklejki są tak wykonane, że nie można ich zdjąć i ponownie przykleić. Musisz je przykleić w miejscu, które jest pokazane na odwrocie naklejki. Możesz przykleić naklejkę na środku przedniej szyby poniżej mocowania lusterka wstecznego lub w lewym górnym rogu przedniej szyby. Musisz alway dołączyć go od wewnętrznej strony szyby.Jeśli nigdy nie zrobiłeś tego wcześniej, zawsze możesz poprosić na stacji benzynowej o pomoc w przymocowaniu go! Pamiętaj również o tym, aby zachować małą karteczkę, którą otrzymasz wraz z naklejką.

austria

Gdzie mogę kupić winietę?

Winietę można kupić na prawie wszystkich stacjach benzynowych, postojach przy autostradach lub na stacjach benzynowych. Jest ona sprzedawana w krajach graniczących z Austrią, abyś był w pełni przygotowany na wjazd do tego kraju. W większości przypadków można ją również kupić na granicy, jeżeli jest tam stacja benzynowa, jednak zawsze lepiej jest zachować ostrożność i zaopatrzyć się w winietę kilka kilometrów przed wjazdem do Austrii! Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w winietę, ponieważ mandat za jej brak wynosi 240 euro!

Czy w Austrii obowiązują dodatkowe opłaty drogowe?

Oprócz dróg płatnych, na które można wjechać z winietą, istnieją pewne odcinki autostrad, za które trzeba dodatkowo zapłacić. Są to zazwyczaj tunele, co oznacza, że przed przejazdem przez tunel zostaniesz zatrzymany, aby uiścić opłatę. Poniżej znajduje się lista wszystkich dodatkowych opłat za przejazd w Austrii:

  • Autostrada A9 - Pyhrn: Tunel Bosruck
  • Autostrada A9 - Pyhrn: Tunel Gleinalm
  • A10 - autostrada Tauern: Autostrada Tauern: Tunel Tauern i Katschberg
  • A11 - autostrada Karawanken: Autostrada Karawanken: tunel Karawanken
  • A13 - autostrada Brenner: Cała trasa
  • A13 - autostrada Brenner: Zjazd Stubai
  • S16 - autostrada Arlberg: Tunel drogowy Arlberg

Teraz, gdy masz wszystkie potrzebne informacje na temat płatnych dróg w Austrii i jak przejść o uzyskanie odpowiedniego winiety, jesteś gotowy, aby rozpocząć swoją przygodę! Austria jest pięknym krajem do odwiedzenia, z tak wieloma zapierającymi dech w piersiach widokami przyrody i pięknymi miastami, więc nawet jeśli planujesz tylko przejechać przez ten kraj w drodze do innego celu, zdecydowanie zalecamy poświęcenie przynajmniej jednego dnia na zwiedzenie części tego pięknego miejsca. Miłej podróży i bezpiecznego podróżowania!