Ach Szwajcaria, dom jezior, wiosek i sięgających coraz dalej szczytów Alp. Jej centralne położenie w Europie sprawia, że jest idealna na road trip, jadąc do klasycznego Zurychu, pięknej Genewy i średniowiecznej Lucerny. Ale zanim wsiądziesz do swojego samochodu kempingowego, ważne jest, aby wziąć pod uwagę płatne drogi, winiety i przepisy, aby uniknąć późniejszych problemów. Zapewnimy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o drogach płatnych w Szwajcarii, więc można skupić się na pakowaniu i przygotowaniu do przeciążenia czekolady i sera!

Co to jest szwajcarska winieta autostradowa?

Winieta jest formą opłaty drogowej nakładanej na pojazdy, która może być dodatkiem do podatku drogowego lub zamiast niego. Różni się ona od opłat drogowych, ponieważ jest naliczana na podstawie okresu czasu, a nie przebytej drogi. Jest to naklejka, którą należy nakleić na wewnętrznej stronie przedniej szyby samochodu. Uważaj, aby nie zakryć jej żadną taśmą ani innymi rzeczami, ponieważ wtedy nie będzie działać. W razie wątpliwości należy poprosić o pomoc! Ponadto potrzebna jest szwajcarska winieta autostradowa dla motocykli, przyczep i przyczep kempingowych. Winieta jest ważna przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od tego, kiedy ją zakupiłeś. Za brak prawidłowo umieszczonej winiety w oknie grozi mandat w wysokości co najmniej 200 CHF!

Jak zdobyć szwajcarską winietę autostradową?

Można ją kupić na większości przejść granicznych, stacji benzynowych i urzędów pocztowych w Szwajcarii i krajach sąsiednich. Zalecamy zakupienie jej online, co zaoszczędzi Ci czasu na granicy, ponieważ możesz skorzystać z szybkiego pasa i nie czekać za osobami kupującymi. Koszt to 40 CHF. Ale pamiętaj, że jeśli wynajmujesz samochód w Szwajcarii, będzie on już wyposażony w winietę! Osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii mogą kupić winietę tutaj i otrzymać ją bezpośrednio do domu.

szwajcaria

Czy są jakieś dodatkowe drogi płatne?

Niestety, tak. Jazda w Szwajcarii może się sumować, ponieważ może być jeszcze trzeba zapłacić za różne drogi. Cena winiety nie obejmuje przejazdu przez tunel Munt la schera i tunel Grand St.

Jakie są limity prędkości w Szwajcarii?

Nie chcesz rozpocząć wakacji z nieprzyjemnym mandatem, więc uważaj na maksymalną prędkość. Na autostradach jest to 120 km/h, a na drogach szybkiego ruchu 100 km/h. Na innych drogach poza terenem zabudowanym dozwolona jest prędkość 80 km/h, a w miastach można jechać tylko 50 k/m. Jednak w każdej chwili mogą obowiązywać wyjątki, więc zawsze należy zwracać uwagę na znaki. Niezależnie od tego, na jakiej drodze się znajdujesz, samochody z przyczepą nie mogą przekraczać 80 km/h!

Więcej wskazówek dotyczących jazdy w Szwajcarii

  • Należy jeździć prawym pasem ruchu. Można się tego spodziewać, ponieważ jest to norma w większości Europy, ale na wszelki wypadek pomyśleliśmy, że przypomnimy Ci o tym!

  • Reflektory muszą być włączone również w ciągu dnia.

  • Szwajcarscy kierowcy są przekonani o konieczności zatrzymywania się przed pieszymi na przejściu dla pieszych, nawet tymi, którzy dopiero się do niego zbliżają. Piesi zawsze oczekują, że będą mieli pierwszeństwo, więc należy zapewnić im odpowiednią przestrzeń.

  • Mimo że opony śniegowe i łańcuchy śniegowe nie są obowiązkowe, są bardzo zalecane w zimie. Robią one ogromną różnicę i są świetną inwestycją dla każdego podróżującego zimą.

  • Nie wolno prowadzić pojazdów, gdy poziom alkoholu we krwi wynosi 0,25 mg/l. Znacznie niższy limit obowiązuje kierowców zawodowych. Znacznie niższy limit dotyczy kierowców zawodowych i początkujących. Szwajcarzy są bardzo surowi w tej kwestii i większość z nich w ogóle nie pije, kiedy planuje prowadzić samochód.

  • Szwajcarzy są surowi w kwestii przepisów drogowych, a mandaty są zazwyczaj wysokie. Na przykład, jeśli zostaniesz przyłapany na jeździe 61 km/h zamiast 50 km/h w mieście, zostaniesz ukarany grzywną w wysokości 250 CHF.

Teraz, gdy już przeczytałeś zasady jazdy w Szwajcarii i znasz różne płatne drogi w Szwajcarii, jesteś gotowy na europejską wycieczkę.