Podróż pociągiem jest najbardziej powszechnym sposobem podróżowania w Europie. Dlatego też niektóre z najbardziej ruchliwych dworców kolejowych na świecie znajdują się w Europie, a czasami na całym świecie.

Pomimo tego, że w godzinach szczytu są zatłoczone, 5 najbardziej ruchliwych dworców kolejowych w Europie zostało zaprojektowanych tak, aby zapewnić wszystko, czego możesz potrzebować podczas swojej podróży.

Podążaj za naszą podróżą do Europy i odkryj, która stacja kolejowa jest najbardziej ruchliwa w Europie. Odkryjesz, gdzie możesz posłuchać Vivaldiego i na jakim dworcu kolejowym możesz poczekać nad rzeką na odjazd pociągu do Włoch.

1. Dworzec kolejowy Gare Du Nord, Paryż

Gare du Nord w Paryżu (Gare oznacza po francusku dworzec kolejowy, Nord - północ) jest najbardziej ruchliwą stacją kolejową w Europie. Dziennie przez dworzec przewija się blisko 700,000 pasażerów. Stacja kolejowa znajduje się blisko 10 okręgu w północnej części Paryża, więc większość pasażerów to paryżanie. Tylko 3% pasażerów to turyści, którzy przyjeżdżają z lub do Wielkiej Brytanii pociągiem Eurostar.

Ten najbardziej ruchliwy dworzec kolejowy w Europie został zbudowany w ciągu 3 lat, pomiędzy 1861 a 1864 rokiem. Architekt zaprojektował 9 niezwykłych posągów, które zdobią dworzec wewnątrz i 23 posągi zdobią fasadę dworca. Posągi reprezentują główne miasta europejskie, które pociąg łączy z Paryżem.

Ten niezwykły dworzec kolejowy był dwukrotnie rozbudowywany na przestrzeni lat i oczekuje się, że będzie rozbudowywany ponownie ze względu na rosnącą liczbę pasażerów i linii kolejowych.

Udogodnienia

Paryż-Nord jest stacją kolejową dla podróżujących do północnej Francji i międzynarodowych miejsc docelowych, na przykład Niemiec, Londynu i Amsterdamu. Tak więc, ta ruchliwa stacja kolejowa zapewni Ci wszystkie niezbędne rzeczy do podróży na wakacje we Francji. Znajdują się tu sklepy, centrum informacji turystycznej, kawiarnie i przechowalnie bagażu, jeśli chcesz wygodnie zwiedzić Paryż przez kilka godzin przed odjazdem pociągu.

2. Hamburg Hbf, Niemcy

Ponad 500.000 pasażerów przechodzi przez Hamburg Hbf (Hbf jest skrótem od Hauptbahnhof, co tłumaczy się jako Dworzec Główny) dworzec kolejowy w Niemczech. Tym samym jest to druga najbardziej ruchliwa stacja kolejowa w Europie.

Dworzec został zbudowany w ciągu 4 lat, a jego projektantami byli architekci Heinrich Reinhardt i Georg Subenguth. Dworzec został otwarty w 1906 roku, a w 1991 roku do mostu północnego dobudowano centrum handlowe, w którym znajdują się restauracje, kioski, apteka i punkty usługowe.

Jeśli planujesz podróż pociągiem do Niemiec, możesz posłuchać muzyki klasycznej. Tak więc, podczas zakupów pamiątek z ostatniej chwili, niezbędników podróżnych i przekąsek, możesz posłuchać i rozkoszować się Czterema Porami Roku Vivaldiego.

hamburg dworzec

3. Dworzec Główny w Zurychu HB, Szwajcaria

Największy dworzec kolejowy w Szwajcarii znajduje się w Zurychu. Dworzec Zurych HB (HB jest jak Hbf i oznacza Hauptbahnhof = Dworzec Centralny) jest jednym z najbardziej ruchliwych dworców kolejowych w Europie. Ten ruchliwy szwajcarski dworzec kolejowy łączy Szwajcarię z miastami w całym kraju oraz z krajami sąsiednimi. Jest tu 13 peronów i codziennie odjeżdża 2,915 pociągów do Niemiec, Włoch, Francji i Austrii. Dlatego też, dworzec w Zurychu jest jednym z najbardziej ruchliwych dworców kolejowych na świecie.

Kolejną rzeczą, która czyni ten dworzec najbardziej ruchliwym w Europie jest to, że wewnątrz dworca tętni życie miejskie. Na przykład, w zależności od czasu podróży, możesz cieszyć się jarmarkami bożonarodzeniowymi i paradami ulicznymi.

Dworzec kolejowy w Zurychu znajduje się na Starym Mieście w Zurychu. Przez stację przepływa rzeka Sihl, co oznacza, że nad i pod nią znajdują się tory kolejowe.

Ponadto, stacja kolejowa w Zurychu łączy Szwajcarię z Francją, Niemcami, Włochami, Czechami i Austrią.

Udogodnienia

Podobnie jak w przypadku innych międzynarodowych dworców kolejowych na naszej liście, na dworcu w Zurychu znajduje się kantor wymiany walut, kasa biletowa, przechowalnia bagażu, centrum informacji turystycznej i internet Wi-Fi. Tak więc, w przypadku, gdy zapomniałeś spakować coś na wakacje w Szwajcarii, nie ma obaw, ponieważ na dworcu znajdziesz wszystko.

4. Dworzec kolejowy Termini w Rzymie, Włochy

Dworzec kolejowy w Rzymie znajduje się na naszej liście 5 najbardziej ruchliwych dworców kolejowych w Europie ze względu na wyjątkową roczną liczbę pasażerów, których obsługuje. Każdego roku do 150 milionów pasażerów przyjeżdża i odjeżdża z tej ruchliwej stacji kolejowej.

Rzymski dworzec kolejowy łączy Rzym Termini z innymi miastami we Włoszech za pośrednictwem Trenitalia. Ponadto, dworzec łączy Włochy z sąsiednimi krajami poprzez 29 peronów. Na przykład, z Rzymu Termini można dojechać do Genewy w Szwajcarii, Monachium w Niemczech i Wiednia w Austrii.

Udogodnienia

Dworzec kolejowy w Rzymie posiada wszystko, czego podróżny może potrzebować do podróży pociągiem po Europie lub Włoszech. Dlatego w holu wejściowym znajdziesz kantor wymiany walut, restauracje, usługi taksówkarskie i przechowalnię bagażu. Wszystko jest zaplanowane i zaprojektowane tak, aby Twoja podróż przebiegała jak najsprawniej.

5. Dworzec kolejowy Monachium Hauptbahnhof, Niemcy

Obecnie na jednym z najbardziej ruchliwych dworców kolejowych w Europie znajdują się 32 perony. Ponadto, istnieją połączenia kolejowe InterCity i EuroCity z większością Niemiec, Włoch, Francji, Szwajcarii i Austrii. Z dworca kolejowego Munchen Hauptbahnhof można dojechać do Berlina, Frankfurtu, Wiednia w Niemczech lub pociągiem do Wenecji i Rzymu we Włoszech, Paryża i Zurychu.

Rocznie dworzec kolejowy w Monachium odwiedza około 127 milionów pasażerów. Ta niezwykła liczba sprawia, że dworzec jest jednym z najbardziej ruchliwych dworców kolejowych w Europie.

Udogodnienia

Podobnie jak inne stacje kolejowe wymienione powyżej, dworzec w Monachium oferuje wiele udogodnień i usług dla podróżnych. Na dworcu można znaleźć sklepy spożywcze, sklepy z pamiątkami, a nawet muzeum dla dzieci i młodzieży.

Poza dworcem znajdziesz metro U-Bahn, usługi taksówkarskie i linie tramwajowe, które zawiozą Cię w każde miejsce w Monachium.