Jeśli wybierasz się w podróż po Europie, Niemcy z pewnością znajdą się na szczycie Twojej listy celów. Szczerze mówiąc, prawdopodobnie będziesz miał jedne z najpiękniejszych widoków podczas jazdy: od strzelistych zamków po połacie trawiastych łąk, zawsze jest coś urzekającego tuż za oknem.

Jak można się spodziewać, jazda samochodem w Niemczech różni się od jazdy w innych krajach. Od niesławnej autostrady w Niemczech po naklejki ekologiczne - przepisy mogą nie być takie, jakich byś się spodziewał. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prowadzeniu samochodu w Niemczech, ale nie wiesz, gdzie szukać, to nie martw się! Trafiłeś we właściwe miejsce - na tym blogu znajdziesz wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby przygotować się do podróży po niemieckich autostradach.

Drogi płatne

Czy Niemcy mają płatne drogi?

Historia płatnych dróg w Niemczech jest trochę niejasna. Niemcy próbowali wprowadzić system opłat drogowych, za które obywatele niemieccy mogliby otrzymać zwrot kosztów. Ponieważ jednak oznaczałoby to, że tylko obcokrajowcy płaciliby myto, propozycja ta została niedawno odrzucona, zanim zdołano ją wprowadzić w życie.

Nie oznacza to jednak, że w Niemczech nie ma płatnych dróg. Jeżeli Państwa pojazd ma masę całkowitą 7,5 tony lub więcej, to należy uiścić opłaty. Jeśli nie, to możesz jeździć bez obaw!

Jeśli Twój pojazd waży więcej niż 7,5 tony, możesz przedpłacić opłaty drogowe na kilka różnych sposobów:

1. Zalogowanie się w punkcie poboru myta:

Niemcy posiadają kilka terminali płatniczych rozsianych po całym kraju na postojach dla ciężarówek, w miejscach obsługi podróżnych i na stacjach benzynowych. Aby skorzystać z tych terminali, nie trzeba się logować ani rejestrować. System jest łatwy w obsłudze - płacisz za drogi, którymi będziesz się poruszać. Dostępna jest również opcja w języku angielskim, więc nie musisz się martwić o barierę językową! Jeśli nie wiesz, gdzie znaleźć punkty poboru myta, możesz je zlokalizować na stronie internetowej Toll Collect!

droga niemcy

2. Online przez Toll Collect:

Toll Collect to oficjalna strona internetowa do uiszczania opłat drogowych. Jednym z najprostszych sposobów uiszczenia opłaty jest "rezerwacja trasy". Zostaniesz przekierowany na stronę płatności, gdzie podasz informacje o trasie i pojeździe. Tam zostaną obliczone opłaty, które można uiścić bez konieczności posiadania konta. Jeśli jednak chcesz mieć różne metody płatności do wyboru, takie jak karta kredytowa lub karty paliwowe, powinieneś założyć konto.

3. Aplikacja Toll Collect:

Jeśli chcesz mieć łatwy dostęp do informacji o trasie, to pobierz aplikację Toll Collect. Proces jest podobny do tego na stronie internetowej, tylko dostosowany do mniejszego ekranu Twojego telefonu!

Naklejki ekologiczne:

Aby szybko rozbić go, Niemcy wyznaczył strefy środowiskowe w celu ograniczenia zanieczyszczeń powietrza w pobliskich społeczności. Są one rozproszone po całym kraju, i nie można jeździć w tych obszarach bez posiadania plakietki środowiskowej. Brak plakietki może skutkować wysoką grzywną w wysokości około £73.00, w tym dodatkowe opłaty za wjazd, zatrzymanie się lub parkowanie w strefie ekologicznej!

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój pojazd będzie kwalifikował się do zielonej plakietki środowiskowej. Możesz ją nabyć online (za niską cenę £12.00) w zaledwie kilku krótkich krokach. Warto sprawdzić, do jakiej odznaki kwalifikuje się Twój pojazd i zapoznać się ze szczegółowymi krokami, jak nabyć odznakę ekologiczną.

Zasady jazdy Autobahn:

Kiedy słyszysz o autostradzie w Niemczech, prawdopodobnie myślisz o bezprawnych drogach szybkiego ruchu, po których samochody mogą pędzić tak szybko, jak chcą. To nie może być dalsze od prawdy - istnieje kilka zasad jazdy, aby zapewnić wszystkim bezpieczną podróż. Zapoznanie się z tymi zasadami jest ważne przed rozpoczęciem podróży:

1. Zawsze jedź po prawej stronie

Jak w większości krajów, lewy pas jest zarezerwowany dla osób, które chcą przetestować granice prędkości. Jeśli nie zamierzasz jechać z dużą prędkością, najlepiej trzymaj się prawego pasa. Ważne jest również, aby pamiętać, aby nigdy nie mijać samochodu jadąc prawym pasem.

2. Reflektory samochodu jadącego za Tobą

Jeśli znajdziesz się na lewym pasie i zwolnisz, samochód za Tobą może błysnąć reflektorami, aby zasygnalizować, że się zbliża. Chociaż w tym momencie może się to wydawać stresujące, nie ma powodu do paniki! Po prostu przesuń się na prawy pas, kiedy to możliwe, a wszystko będzie dobrze.

3. Światła awaryjne samochodu jadącego przed Tobą

Jeśli samochód przed Tobą miga światłami awaryjnymi, nie oznacza to, że jesteś w bezpośrednim niebezpieczeństwie. Oznacza to po prostu, że samochód przed Tobą zwolnił lub zatrzymał się nagle, a Ty powinieneś zwolnić lub przesunąć się na inny pas ruchu.

4. Radary prędkości

Choć może Ci się wydawać, że na autostradzie nie ma ograniczeń prędkości, w rzeczywistości jest to dość dalekie od prawdy! Niektóre części autobahn w Niemczech mają ograniczenia prędkości, a na pewno mają fotoradary wzdłuż drogi. Zobaczysz białe znaki z czarnymi cyframi w czerwonym kółku, które wskazują zmienione ograniczenie prędkości. To, że nie widzisz fotoradarów, nie oznacza, że Cię nie złapią, a jeśli złapią, będziesz musiał zapłacić bardzo wysoką grzywnę.

5. Rettungsgasse

Rettegunsgasse odnosi się do pasa awaryjnego pojazdu, który powinien być utworzony z gdy ruch jest zablokowany na autobahn w Niemczech (i podobnie w austriackim autobahn). Kierowcy są zobowiązani do zjechania na prawy lub lewy skrajny pas, tak aby pozostał otwarty pas środkowy, którym mogą przejechać pojazdy uprzywilejowane.

Sprawdź więcej zasad jazdy w Niemczech!

Winiety Autobahn

To, że Niemcy nie mają rozbudowanych płatnych dróg, nie oznacza, że nikt inny ich nie ma! Autostrada rozciąga się przez Austrię i Szwajcarię, a jeśli zdecydujesz się przekroczyć granicę, upewnij się, że jesteś przygotowany do podróży.

Austria

Aby móc korzystać z autostrady, należy wykupić winietę. Istnieją winiety 10-dniowe, 2-miesięczne i roczne. Naklejki te muszą być przyklejone w widocznym miejscu na przedniej szybie. Winiety można nabyć online na stronie internetowej ASFINAG. Alternatywnie winietę można kupić na stacjach benzynowych w Niemczech.

Szwajcaria

Szwajcaria również wymaga od kierowców zakupu winiety, aby móc poruszać się po szwajcarskich autostradach. Jednak w przeciwieństwie do Niemiec winieta jest ważna przez rok kalendarzowy, bez możliwości zakupu winiet dziennych, tygodniowych lub miesięcznych. Upewnij się, że jest ona prawidłowo stosowana, w przeciwnym razie grożą Ci mandaty.

Winiety szwajcarskie można kupić przez Internet lub na granicy. W przypadku zakupu winiety online pobierana jest opłata za rezerwację, jednak przy zakupie winiety na granicy można uniknąć długich kolejek.